Siten använder cookies och geografisk positionering för att förbättra användbarheten och göra innehållet mer relevant för dig. Läs mer här

Förbundsstyrelsen

Ulrika Carlsson
Förbundsordförande

Riksdagsledamot för Centerpartiet. Vice gruppledare Centerpartiets riksdagsgrupp. Ledamot i riksdagens utbildningsutskott, suppleant i riksdagens utrikesutskott. Ersättare i riksstyrelsen. Ledamot i Krigsdelegationen.
Skövde. Född 1965.

E-post: ulrika.carlsson@sv.se

   

Nils Ingmar Thorell

1:e vice ordförande

Ordförande i kommunfullmäktige samt i fritid- och kulturnämnden. Landstingsledamot i Blekinge för Liberalerna.
Ronneby. Född 1951.

E-post: nilsingmar.thorell@ronneby.se

 
   

Petra Pilawa

2:e vice förbundsordförande

Representerar LRF
Medlemschef på Lantbrukarnas Riksförbund, LRF.
Stockholm. Född 1978.

E-post: petra.pilawa@lrf.se

 
   

Eva Karin Hempel

Egenföretagare lantbruk. Utbildad Lantbruksekonom. Ordförande i SVs regionförbund Skåne.
Född 1955

E-post: eva.karin.hempel@lm.lrf.se

 
   

Anna Iwarsson

Rådgivare om framtidens ledarskap. Expert inom varumärke, värderingar och strategisk kommunikation. Fd generalsekreterare Friskis&Svettis.
Född 1967.

E-post: anna.iwarsson@tele2.se

 
   

Thomas Jansson

Förbundsordförande FUB för barn, unga och vuxna med utvecklingsstörning. Ledamot Handikappförbundens förbundsstyrelse. Ledamot i Nätverket för Barnkonventionen.
Född 1960.

E-post: thomas.jansson@fub.se

 
   

Stefan Landberg

Arbetar som stadssekreterare för Liberalerna i Göteborgs kommunstyrelse.
Ordförande SV Göteborg. 
Göteborg. Född 1971.

E-post: stefan.landberg@stadshuset.goteborg.se

 
   

Per Lodenius

Representerar Centerpartiet
Riksdagsledamot. Kulturpolitisk talesperson samt för särskolefrågor. Ledamot kulturutskottet. Suppleant utbildningsutskottet.
Norrtälje. Född 1966.

E-post: per.lodenius@centerpartiet.se

 
   

Jonas Naddebo

HR-specialist Skanska. Fritidspolitiker för Centerpartiet i Stockholms stad.
Stockholm. Född 1979.

E-post: jonas.naddebo@centerpartiet.se

 
   

Emma Carlsson Löfdahl

Representerar Liberalerna
Riksdagsledamot
Ydre. Född 1970.

E-post: emma.carlssonlofdahl@riksdagen.se

 
   

Thomas Olofsson

Fritidspolitiker i Luleå.
Luleå. Född 1976

E-post: thomas.olofsson@liberalerna.se

 
   

Lovisa Persson

Representerar Förbundet Vi Unga
Förtroendevald som Vi Ungas förbundsordförande.
Solna. Född 1989.

E-post: lovisa.persson@viunga.se

 
   

Karin Källström

Stockholm
E-post: karin.kallstrom@sv.se

 
   

Peter Wiborn

Adjungerad personalrepresentant för SVs förbundskansli.

E-post: peter.wiborn@sv.se

   

Ersättare

 

Marianne Larm-Svensson

Ersättare Centerpartiet
Brunflo


   

Christina Örnebjär

Ersättare Liberalerna
Örebro

   

Mona Nordberg Holmsten

Ersättare LRF
Knivsta

   

Stina Evbjer

Ersättare Vi Unga
Piteå

 
   

Lars-Erik Larsson

Ersättare för adjungerad personalrepresentant förbundskansliet
E-post: larserik@sv.se