Organisationsutveckling - utbildningar

SV samarbetar med många organisationer och intressegrupper, lokalt, regionalt och centralt. För att kunna bemöta och stödja organisationerna och intressegruppernas olika behov av utbildningar inom förenings- och organisationsutveckling har SV centralt samlat ihop, utvecklat och producerat olika material inom området.

Föreningsutveckling


För att läsa/ladda ner produktbladet - klicka på länken nedan Det här är ett riktigt bra tillfälle att få en översiktlig, men bred kompetens inom föreningsutveckling. Vi erbjuder sju olika utbildningsmoduler, som man kan välja emellan allt efter det definierade lokala behoven och intressena. Varje utbildningsmodul tar ca 3½ timma att genomföra.

Utbildningsmoduler

  • Introduktion – Intresseväckare för framtida förtroendevalda
  • Organisationen
  • Föreningskunskap
  • Ledarskap – att leda i en förening
  • Mötesteknik – att leda ett möte fram till
    ett beslut
  • Att arrangera och genomföra möten
  • Omvärldsanalys – lokalt

Vill du veta mer? Läs produktbladet här (pdf).

Till intresseanmälan  


Ett steg till... förening i utveckling


För att öppna/ladda ner produktbladet, klicka på länken nedanDen perfekta processmetoden för utvecklingsarbete i föreningar och organisationer.

Ett steg till... förening i utveckling är en processmetod för förändrings- och utvecklingsarbete i en förening eller organisation. Det överskådliga upplägget med fyra tydliga faser ger goda förutsättningar för ett framgångsrikt arbete – där alla bidrar och deltar från diskussion till konkret handling.

Under ledning av en utbildad processledare arbetar deltagarna fram en ”dagordning” för ett konkret utvecklingsarbete. Arbetet sker stegvis i mindre grupper som sedan redovisas för övriga deltagare.

Vill du veta mer? Läs produktbladet här (pdf).

Till intresseanmälan


Förtroendevaldas olika roller

För att öppna/ladda ner produktbladet, klicka på länken nedan

Ordföranden
Här hittar man det viktigaste man bör kunna för att leda ett möte och föreningens övriga verksamhet.


Sekreteraren
Materialet ger tips och råd kring sekreterarens roll före, under och efter föreningens möte. Tyngdpunkten ligger på protokollens formulering och hantering.

Kassören
Detta är ingen kurs i bokföring utan handboken Kassören tar upp kassörsuppdraget på olika områden och nivåer.

Valberedningen
Bästa laget når målet är ett studiematerial som ger ledamöter eller ordförande i en valberedning verktyg för att arbeta strukturerat, metodiskt och effektivt.

Vill du veta mer? Läs produktbladet här (pdf).

Till intresseanmälan


Arrangera det du vill!
- Ett kreativt material om arrangörskap

För att öppna/ladda ner produktbladet, klicka på länken nedan

Det här är ett material för nya arrangörer som vill genomföra en idé, grupper och föreningar som ska göra ett arrangemang, ett event, en konferens eller liknande, eller arrangörer som vill utveckla sina arrangemang ännu mer!

  • Materialet består av spelet Vi gör det! – En spelplan från idé till handling, med spelplan och spelguide för ledaren.

  • Arrangörshandboken Arrangera det du vill av Stefan Olsson och Marcus Frödin med tillhörande handledningsmaterial.

Dessa material kan användas var för sig eller som komplement till varandra beroende på förutsättningar och erfarenhet bland deltagarna.

Vill du veta mer? Läs produktbladet här (pdf).


Till intresseanmälan


Ideell förening
- Bilda, styra & utveckla

För att öppna/ladda ner produktbladet, klicka på länken nedan

Ideell förening – bilda, styra & utveckla är en handbok i föreningsarbete med grundläggande kunskaper och många goda råd för ett ökat engagemang och samarbete kring att driva och utveckla en förening.

I sista kapitlet hittar du fyra förslag på studieplaner där du kan lägga upp en studiecirkel utifrån olika gruppers behov och önskemål:

  • Allmän studiecirkel i föreningskunskap
  • Studiecirkel för den nyvalda styrelsen
  • Studiecirkel i mötesteknik
  • Studiecirkel i problemlösning

Rune Nilsson har skrivit boken.

Vill du veta mer? Läs produktbladet här (pdf).

Till intresseanmälan


 Tillbaka till startsidan för Samarbete att längta till