Sidans huvud, en bild med Studieförbundet Vuxenskolans logotype

   

Åsa Nilsonne –
Om meningen med att ha hund

Åsa Nilsonne är inte bara författare, professor och psykiater, hon är även matte till den kinesiska nakenhunden Zelda. Lyssna när Åsa Nilsonne berättar om sitt första händelserika år med Zelda. Från sin unika utgångspunkt som terapeut och forskare ger Åsa en vidare bild av hur det är att ha hund. Samvaron med Zelda ger henne möjligheter att reflektera över tidigare erfarenheter, fundera över sitt eget sätt att vara – helt enkelt att lära sig en hel del om sig själv.
Signerade exemplar av boken Zelda och meningen med att ha hund kommer att finnas till försäljning.

Måndag 15 februari kl. 18.30-20.00
Entré: 50 kr
Obligatorisk föranmälan

  ÅsaN2


Kvinna och invandrad – samhällets vinnare?

Kvinna, invandrad och framgångsrik. Det låter nästan som en motsägelse i sig. Ändå finns de där, i samhällets övre skikt. Vilka drivkrafter kommer just av att vara invandrad kvinna? Hur har invandrarskapet format dessa kvinnors identitet och vad har detta betytt för deras framgång? Dilsa Demirbag-Sten leder ett samtal med tre kvinnor som lyckats exceptionellt väl i det nya landet Sverige. Möt den svensk-iranska regissören och filmaren Nahid Persson, entreprenören och företagaren Anastasia Georgiadou och politikern Gulan Avci.

Onsdag 17 februari kl. 12.00-13.15
Lunchsmörgås och fika serveras från kl. 11.30
Fri entré / 50 kr för fika och smörgås
Obligatorisk föranmälan

sv arena logo


SV Stockholms nyhetsbrev

  


Vad är på gång?

Prenumerera på SV Stockholms nyhetsbrev så håller vi dig informerad!

Anmäl dig här
                        

   Genvägar

                                
                  Länk till The Tubes sida på MySpace        Länk till Skogsbo-bloggen
                                          



Nyheter
2010-02-02 14:21
"Skogsbo ska vara ett levande kulturhus dit alla är välkomna" Erika Åberg ger sina bästa hantverkstips, berättar om vårens nyheter och förklarar varför SV Stockholms hantverksgård Skogsbo har fått en egen blogg.
2010-02-02 13:54
För bokcirklar Tillhör du en bokcirkel eller vill du starta en?
2010-02-02 13:52
Följ Skogsbo-bloggen! "Det är fortfarande vinter, men nu är vägen ned till det Gula huset vid Mälaren plogad, trappen sopad och kaffepannan på. Kort sagt, verksamheten på Hantverksgården Skogsbo har rullat i gång för våren."
2010-02-02 12:50
Bästa tipsen till musiker Polki Nordström ger sina bästa tips till musiker och förklarar varför hans egen erfarenhet av musikbranschen hjälper honom att vara ett bollplank för SV Stockholms alla band.
2010-01-21 20:30
Föreläsningar tema resmål Vi har denna termin flera föreläsningar om spännande resmål!
2010-01-07 17:00
Silversmide på Söder Några av vårens nyheter är våra kurser i silversmide, silvergjutning och emaljering. Vi håller till i en välutrustad verkstad på Grindsgatan på Söder.
2010-01-07 16:30
Missa inte vårens alla nyheter! Om du har tackat nej till reklam så får du inte vårt studieprogram med posten. Hör av dig till oss så ser vi till att du får ett exemplar ändå!
 
SV | Stockholm | Eriksbergsgatan 8B | 114 30 Stockholm | Växel: 08-679 03 00 | stockholm@sv.se