Välkommen                                               till Studieförbundet Vuxenskolan i Leksand och Gagnef!

Vävning, dagtid

Har du länge drömt om att få väva?

Kom och banka ur dig stress och irritation, låt fantasin flöda, upptäck känslan och upplev skaparglädjen! Mattor eller löpare, väv under sakkunnig ledning det du själv vill och känner för!

Tid: Mån-ons-fred, 09.00-12.00. Plats: Vävstugan, Hantverkaregatan 3, Leksand. Pris: 500:-/deltagare, exklusive arbetsmaterial.

 

Kvinnor i alla åldrar!

Ta en paus från allt du MÅSTE göra - ge dig tid för det du LÄNGTAR efter att göra! Anmäl dig till vår

Skrivarcirkel

Har du alltid tyckt om att skriva - eller drömmer du om att komma igång? Kom med i vår skrivarcirkel och berätta om dig själv, ditt arbete och ditt liv!

Skrivarcirkeln är en uppföljning av det större projetet "Kvinnornas skrivbyrå", som leddes av skribenterna Yvonne Gröning och Helena Kåks, i samarbete med våra lokala cirkelledare Marianne Gustafsson och Ulla Tornvall.

Ring Leksand 123 77, eller Gagnef 520 12 för ytterligare information och anmälan!

 

  

SV mångfaldens studieförbund!

Leksands kulturväxter

Leksands gröna kulturarv - vi måste ta tillvara på den kunskap som ännu finns!

Tillsammans söker vi fakta, historia och kuriosa kring Leksands kulturväxter. En dokumentations- och samtalscirkel kring bl.a. köksväxter och perenner, fruktträd och bärbuskar, fäbodens och bondgårdens växter, växter i Jobstrycken och i Karlfeldts diktning. Cirkelarbetet kompletteras med föredrag och studiebesök.

Ledare: Agneta Magnusson Tid: Mån 10.00-11.30. Ring vår SV-expedition,  0247-123 77 , för ytterligare information. Välkommen! 

Klicka för att gå till the tube på myspace

Läs om vårt erbjudande för organisationer, föreningar och grupper!

Läs mer om kampanjen typiskt svenskt