
Fortsätt att våga digitalt!
Sedan februari 2021 har vi erbjudit Våga delta digitalt, ett koncept där deltagarna får lära sig och testa grundfunktionerna i Zoom, till föreningar och allmänhet. Syftet är att bidra till ett digitalt innanförskap och att skapa en trygghet att kliva in i digitala möten och arrangemang som erbjuds via Zoom.
VÅGA DELTA DIGITALT FORTSÄTTER I HÖST
DIREKT TILL ANMÄLAN
"Våga delta digitalt" går ut på gratis prova-på-tillfällen i Zoom. På plats i det digitala mötesrummet väntar en verksamhetsutvecklare från SV Örebro län som välkomnar deltagarna in i det digitala. Tillsammans testar vi funktioner som att stänga av och slå på ljud och kamera, räcka upp handen, använda chatten och mycket mer. Funktioner som är värdefulla att känna till för att skapa ett digitalt innanförskap och trygghet i möten och arrangemang som äger rum online. – Tillfällena har erbjudits återkommande en gång i veckan, under vårterminen mötte vi närmare 60 nyfikna och intresserade deltagare som anmält sig till våra träffar, berättar Pernilla Löfquist Wedin, verksamhetsutvecklare.
Nu vågar jag!
Att få möjlighet att kliva in i ett Zoom-möte där alla är nybörjare har sänkt tröskeln och minskat rädslan för att vara "den enda som inte kan". Deltagare vittnar om att det är uppskattat att få tillgång till ett digitalt rum där man får möjlighet att testa och klicka runt. Tröskeln är låg och ingen fråga är konstig eller onödig. Deltagarna har kopplat upp sig via olika enheter och de har kunnat tipsa och lära varandra.
"Det här var bra, nu kan jag våga mig in i de där mötena som jag blir inbjuden till!"
– Berit
Ger ringar på vattet
Att våga, och kunna, delta i digitala möten och träffar bidrar till ökat självförtroende, gemenskap och egenmakt. Vi erbjuder ett mötesrum, tid och stöd som inte finns på andra platser. Vi skräddarsyr och möter behov hos våra föreningar och ger allmänheten möjlighet att "testa det digitala". Det handlar om så mycket mer än att kunna ansluta till ett möte.
– Det är tydligt att det vi erbjuder är uppskattat och fyller ett behov i en tid då mycket har flyttats ut i det digitala. Det känns fint att kunna fylla ett behov som i det stora hela kan ha en väldigt stor inverkan i en persons liv, speciellt i tider av den pågående pandemin, säger Maria Östby, verksamhetsutvecklare.
Vill du veta mer?
Under våren har vi mött deltagare från flera av våra olika föreningar; Glaukomföreningen, SPF City Örebro ovh Parkinson Örebro län. Hör gärna av dig om du vill veta mer, oavsett om du är från en förening eller som privatperson.
Du hittar kontaktuppgifter till Pernilla och Maria längst ner på sidan.