Mat & dryck

Ni lagar en rätt per tillfälle. Först teori och sedan praktik. Ledaren går igenom råvarorna, berättar lite om dagens maträtt och avslutar med att laga mat.
Ledaren köper in de ingredienser som behövs inför varje tillfälle.
Förutom kurskostnad en tillkommer en kostnad på 310 kr för ingredienser m.m.