Länskansli


Länskontoret samordnar och leder länsavdelningens övergripande verksamhet. Här finns specialkompetens inom områdena personal,  ekonomi, kommunikation samt regionalt support inom prioriterade ämnesområden. 

Observera att länspersonalen ofta är ute på uppdrag och möten och nås därför lättast på e-post.

090-70 42 50
vasterbotten@sv.se

Norra Obbolavägen 89
904 22 Umeå

 

Per Stattin
Avdelningschef Västerbotten

070-225 47 10
per.stattin@sv.se

   
 

Randi Lindström
Administrativ chef/HR

070-374 79 71
randi.lindstrom@sv.se

   
 

Annica Nordlund
Controller
(stationerad på Umeåkontoret)

072-595 49 26
annica.nordlund@sv.se

   
 

Patrik Stål
Chef enhet Norr (Norsjö, Skellefteå, Robertsfors, stationerad roterande i kommunerna ovan)

070-225 12 18
patrik.stal@sv.se

   
 

Gunnel Morén
Chef enhet Lappland (Sorsele, Storuman, Vilhelmina, Dorotea, Lycksele, Åsele, Malå, stationerad roterande i kommunerna ovan)

070-257 82 74
gunnel.moren@sv.se

   
 

Anna-Karin Lövgren
Chef enhet Södra (Umeå, Vindeln, Vännäs, Bjurholm, Nordmaling, stationerad roterande i kommunerna ovan)

anna-karin.lovgren@sv.se

 

   
 

Clara Nordlund
Kommunikationsansvarig länet

070-658 78 72
clara.nordlund@sv.se

 

Anja Gustavsson
Administration

072-595 49 39
anja.gustavsson@sv.se

   
 

Matz Johansson 
Regional verksamhetsutvecklare

070-606 73 00
matz.johansson@sv.se

   

Jenny Berg
Regional verksamhetsutvecklare

072-595 49 37
jenny.berg@sv.se

   
   

 

Spara

Spara

Spara