Vedic Art
Information
Förkunskaper
Du behöver inga förkunskaper! Vedic Art är en metod för att uppmuntra och stödja den skapande processen!
Bra att veta
Många har tappat lust att skapa genom att bli bedömda i skolsystemet och har en uppfattning om att de inte kan. Inom Vedic art säger vi att alla kan! Det finns tydliga förhållningsregler som gör att gruppen kan skapa utan att känna sig bedömda, målet är att skapa utan krav och hitta glädjen att skapa. Till en början används enkla papper, skisspennor och kol, för att sedan använda akrylfärger. Stort utrymme ges att ”bara vara”, ta egna eller gemensamma pauser med avslappning eller en kopp te. Metoden har sin grund i den indiska filosofin Veda och är utarbetad av konstnären Curt Källman. I 17 steg följer grundkursen en tydlig struktur där läraren vägleder. Målet är att genom mindfulness och närvaro hitta sitt egna kreativa uttryck; kanske hittar man tillbaka till andra kreativa aktiviteter som musikutövning, trädgård eller inredning efter kursen.
Ta med: Eget material som strukturmassa, tidningar, pärlor eller annat som kan vara en del i ditt skapande.
Ledare
Vår ledare, Rebecca Kostenius, har utbildning i Vedic Art och även konstutbildning vilket kan vara en grund för teknik även om denna kurs inte fokuserar på det.
Frågor
Kontakta Birgitta Andersson, 0704-313920, bna@sv.se
SV:s kurser och verksamhet utgår ifrån studiecirkelns pedagogik. I studiecirkeln förenas lärande och personlig utveckling, samtidigt som vi ger plats för grundläggande demokratiska värderingar. Grunden är det egna intresset och den fria viljan. Hela gruppen, ledaren och deltagarna, bidrar med sin kunskap, sin nyfikenhet, sina erfarenheter och frågor för att påverka studiecirkelns inriktning och innehåll.
Startdatum:
2026-10-29
Tid:
18:00 - 20:15
Antal tillfällen:
5
Veckodag:
Tors
Arrangemangsnr:
108868
1 200 SEK