Tegelfasad på en äldre byggnad med skyltar, gröna trädgrenar i förgrunden och blå himmel ovanför.

SV Göteborg

Kommande evenemang och kurser

Porträtt av en kvinna med långt brunt hår mot en stadssilhuett, text om allsång på finska och svenska.

Yhteislaulua suomeksi! - Allsång på finska!

2025-11-28

Göteborg

Fyra blyertspennor ligger på papper med skisser av mänskliga figurer i rörelse.

Kroki - modellteckning fortsättning - helgkurs 29 nov

2025-11-29

Göteborg

bild på fyra nålbundna vantar

Nålbundna vantar - helgkurs 29-30 november

2025-11-29

Göteborg

Person med orange tröja står utanför en industribyggnad i solsken, håller papper i handen.

Svetsning för hemmabruk helgkurs 29-30 november

2025-11-29

Bohus

Se vårt utbud i Göteborg!

Välkommen till Studieförbundet Vuxenskolan Göteborg!

Studieförbundet Vuxenskolan (SV) och Alma folkhögskola ger bildning, utbildning och kultur till göteborgare. Vår verksamhet finns bland annat inom funktionsrätt, integration, föreningsliv, nationella minoriteter samt musik och dans.

Vi erbjuder kurser, föreläsningar och kulturarrangemang inom flera olika ämnen. Välj det ämnesområde du är intresserad av nedan för att se aktuella kurser.


Prenumerera på vårt nyhetsbrev för att få de senaste uppdateringarna om vad som händer hos oss!



Du signar upp dig till vårt nyhetsbrev här!

Hamnområde med stora kranar vid vattnet i solnedgång, lugnt vatten och klar himmel.

Aktuellt

Tre personer spelar teater på en scen med stark belysning. En håller en vattenkanna. Text om teater AROS syns.

Gratis teaterläger för ungdomar i mellandagarna på Redbergsskolan!

Är du mellan 15–19 år och vill göra något roligt på jullovet? Tillsammans med Aros Göteborg bjuder vi in till ett gratis teaterläger på Redbergsteatern den 28–30 december.

Grön bakgrund med texten 'Folkbildning för alla!' på flera språk och sex symboler i en cirkel.

Studieförbundet Vuxenskolan Göteborg öppnar Sveriges första kulturhus för, av och med nationella minoriteter

Studieförbundet Vuxenskolan i Göteborg har beviljats 1,8 miljoner kronor av Göteborgs Stad för att utveckla Sveriges första kulturhus för, av och med nationella minoriteter. En unik mötesplats för för att främja kultur, språk och gemenskap. Kulturhuset har officiell invigning i augusti, 2025.

Trädgårdsredskap och lerkrukor på ett bord i en grönskande trädgård med växthus i bakgrunden.

Trädgårdstider!

Våren närmar sig och vi är många som längtar ut i trädgården! Redan nu kan du sätta igång med att kallså och börja förbereda inför den kommande säsongen.

Bokomslag med svartvit bild på tre personer i gammaldags kläder, texten 'Gustaf Améen' och orange sidofält.

Föreläsning Gustaf Améen - bildningsresenär och nationalromantisk arkitekt

Gustaf Améen var Skansens förste arkitekt och har bland annat ritat landsarkivet i Göteborg. Men hans skapargärning började långt tidigare – på en inspirerande bildningsresa genom Europa åren 1894–96.