Kontakt

Kundcenter:
Du når vårt kundcenter på 0771-20 20 70 eller kalmarlan@sv.se

Öppettider kundcenter:
Mån-tors kl 9:00-16:00 Fre kl 9:00-12:00, lunchstängt 12:00-13:00

Lokala kontor

Studieförbundet Vuxenskolan i Kalmar län har sju lokala kontor runt om i länet. Välkommen in!

Borgholm

Sandgatan 59
387 35 Borgholm

Verksamhetsutvecklare:
Mirsada Bajraktarevic
0485-58 11 80
mirsada@sv.se

Kalmar

Norra Långgatan 34
392 32 Kalmar

Verksamhetsutvecklare
Elin Byström
0480-43 04 61
elin.bystrom@sv.se 

Mönsterås

Häradshövdingegatan 8
383 30 Mönsterås

Verksamhetsutvecklare:
Sara Leijon (sjukskriven)
0499-71 41 50
sara.leijon@sv.se
Elisabeth Wall, vikarierande verksamhetsutvecklare
0480-43 04 60
elisabeth.wall@sv.se 

Nybro

Gamla Stationsgatan 7 C
382 30 Nybro

Verksamhetsutvecklare:
Petra Sundin
0481-76 60 75
petra.sundin@sv.se

Emma J Kronborg
0481-76 60 79
emma.j.kronborg@sv.se

Suzanne Rundström
0481-76 60 71
suzanne.rundstrom@sv.se

Oskarshamn

Biogränd 1
572 30 Oskarshamn

Verksamhetsutvecklare:
Rebecca Jonsson
0490-56 69 00
rebecca.jonsson@sv.se

Ekonomi och administration:
Ingegärd Nilsson
0491-45 48 40
Ingegard.nilsson@sv.se

Vimmerby

Sevedegatan 34 3 tr
598 37 Vimmerby

Verksamhetsutvecklare:
Marianne Leijon
0495-75 89 22
marianne.leijon@sv.se

Verksamhetsutvecklare: 
Anna-Karin Cederstrand Karlsson
0492-56 48 10
anna-karin.cederstrand.karlsson@sv.se

Västervik

Kolonivägen 5
593 61 Västervik

Verksamhetsutvecklare:
Birgitta Svensson 
0490-56 69 02
birgitta.svensson@sv.se

Övrig personal:

Maria Strömberg
Avdelningschef
G:a Stationsgatan 7 C, 382 30 Nybro
0481-76 60 70
maria.stromberg@sv.se

Karina Helmersson
Kommunikatör / verksamhetsutvecklare.
G:a Stationsgatan 7 C, 382 30 Nybro
0481-76 60 72
karina.helmersson@sv.se

Jessica Bergsjö
Projektledare Läslust hela livet
Studieförbundet Vuxenskolan
N Långgatan 34, 392 32 Kalmar 
070-4552526
jessica.bergsjo@sv.se

Sussi Forsell
Projektledare TIA Orrefors (timanställd)
073 – 71 777 21
sussi.forsell@sv.se