Senior Jazzdans 60+
Information
På den här danskursen kommer du lära dig grunderna i jazz, både teknik med koreografi till popmusik.Målgrupp
Kursen vänder sig till dig som är senior. Ingen rabatt på kursen.Mål
Målet är att lära sig grunder i jazzdans och under tiden njuta av glädjen av att dansa.Innehåll
Ni kommer börja varje tillfälle med uppvärmning genom olika dansövningar och sedan gå igenom grundsteg och diagonaler. Under kursens gång övar ni på musikalitet, kroppskännedom, uttryck och vokabulär anpassat till jazzdansen. Ni kommer även träna på en koreografi, som kan bli en liten föreställning i slutet.Studiematerial
Ha på dig bekväma kläder så du kan röra dig fritt under klassen, ha på dig jazzskor, gympaskor, strumpor eller dansa barfota.Gruppstorlek
6-8 deltagare.Om kursledaren
Milla kommer från Göteborg och har intresserat sig för både dans och gymnastik i hela sitt liv. Till en början var det truppgymnastik där hon både varit gymnast själv och utbildad tränare för flera grupper. Det var i tonåren som även dansen kom in i hennes liv och hon valde till slut att fördjupa sig inom det.Hon studerade dans på Artistique Dance and Performs 1-åriga dans- och pedagutbildning 2020-2021. Efter det flyttade hon till München och utbildade sig på Iwanson International School of Contemporary Dance. I München läste hon även på Dans- och danspedagogiklinjen och tog examen sommaren 2024.
Sedan dess har hon på egen hand fördjupat sina kunskaper och hittat sin egen stil. Hennes fokus ligger på Contemporary och Jazz (både klassisk och commerciel) och hon tar mycket inspiration från sina tidigare erfarenheter som gymnast t.ex. när det kommer till Contemporaryns floorwoork.
I hennes klasser är glädje och inspirationen två genomträngande teman.
Startdatum:
2026-02-19
Tid:
13:30 - 14:30
Antal tillfällen:
10
Veckodag:
Tors
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
14152
Plats:
Studieförbundet Vuxenskolan, Energigatan 9, 43437 Kungsbacka
1 100 SEK