Showkids (barndans) 6 - 7 år

Fyra dansare i parkeringsgarage i Dansstudion-tröjor

Information

Showkids är kursen för danssugna barn! Här blandar vi in danslekar och improvisationsövningar med danssteg och viss grundteknik. OBS ny starttid i höst.

Målgrupp

Den här kursen riktar sig till deltagare som vill börja dansa eller som dansat innan.

Mål

Efter avslutad kurs har deltagaren fått bättre kroppskontroll, rumsuppfattning, lärt sig vissa grundsteg inom dans samt lärt känna lite nya vänner.

Innehåll

Varje lektion arbetar vi med uppvärmning, diagonalövningar, danslekar, ramsor och koreografi. Fokus ligger på att stärka och förbättra barnens kroppsuppfattning, rumsuppfattning, rytm, musikalitet, danssteg och rörelseglädje. Men för Melissa och Linnea är det viktigt att skapa en god sammanhållning så barnen får en möjlighet att lära känna nya vänner. Det är utmanande och roligt på showkids.

Om kursledarna

Kursen leds av Agnes och Rebecka.

Övrig info

Kursen är 12 tillfällen.
Ingen dans på sportlovet v. 8 eller Påsklovet v. 15
Rep inför vårshowerna på Varbergs Teater lördag 23 maj och shower på Varbergs Teater söndag 24 maj. Mer info kommer upp på hemsidan i mitten av april: www.sv.se/halland


Startdatum:

2026-02-10

Tid:

17:30 - 18:15

Antal tillfällen:

12

Veckodag:

Tis

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

14116

Plats:

Dansstudion Varberg, Borgmästaregatan 2, 43241 Varberg

900 SEK

Hitta hit

Har du några frågor?

Kontakta SV Halland