Autism – inifrån med Paula Tilli
Information
Innehåll
Paula Tilli är en autistisk författare, föreläsare och bloggare som fick diagnosen som vuxen. Hon kommer att föreläsa med humor och allvar om hur det är att leva med autism. Fokuset kommer att vara på infrånperspektivet.Hon kommer att berätta vilka strategier som kan fungera för personer med autism och vad som kan hända när bemötandet blir fel. Ibland kan hon behöva stöd med något helt annat än vad yrkesverksamma tror, och hon har ofta blivit missförstådd.
Hon kommer att belysa hur olika personer inom autismspektrat är. Det som fungerar för en person kommer inte nödvändigtvis att fungera för en annan.
Medverkande
Paula TilliBra att veta
Tid: Tisdagen den 3 februari kl. 17.30 – 20.00Plats: Lorenbergskyrkan, Lorenbergsleden 8 Kalmar
Kostnad: Medlem i Autism Kalmar län 100 kr. Icke medlem 250 kr inkl.moms. Förfriskning ingår. Anmälan: Anmälan senast söndag den 1 februari
Kulturprogrammet arrangeras i samarbete med
Autism Kalmar länAnmälningsinformation
Anmälan sker till Studieförbundet Vuxenskolan via sv.se/kalmarlan sök ”57739” eller per telefon 0771 20 20 70. Meddela om du ska gå för rabatterat pris vid anmälan.Anmälan är bindande men kan överlåtas.
Om ni vill anmäla genom företag/skola som ska faktureras vänligen gör anmälan till kalmarlan@sv.se
Startdatum:
2026-02-03
Tid:
17:30 - 20:00
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Tis
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
57739
Plats:
Lorensbergskyrkan, Lorensbergsleden 8, 39234 Kalmar
250 SEK