Spanska A1
Information
Du kan grunderna – nu gör vi spanskan användbar på riktigt!
Kursinnehåll
Kursen är avsedd för dig som har några få grundläggande kunskaper i spanska, exempelvis har läst en termin innan eller kan hälsningsfraser, böjning av verb, beställnings fraser, klockslag och kan kommunicera dessa på vardagsspråk. På denna kurs kommer vi att utgå från relevant kunskap som behövs för att klara konkreta vardagssituationer.Kursen är huvudsakligen inriktad på kommunikation och syftar till att fortsätta lägga en säker grund för den praktiska användningen av spanska. Färdigheten ska omfatta förståelse av enkel spansk normalprosa och vardagligt talspråk samt förmåga att uttrycka sig muntligt och skriftligt på spanska. Efter kursen kommer du att kunna kommunicera i enkla sammanhang på ett enkelt språk och i direkt utbyte av information om vardagliga ämnen och aktiviteter. Hemarbete i form av inlärning av glosor och hörövningar är nödvändigt.
Datum: 29/1, 5/2, 12/2, 26/2, 5/3, 12/3, 19/3, 26/3, 2/4, 9/4
Cirkelledare
AlejandraMed rötter i Colombia och fyra års erfarenhet i Sverige ser hon språket som en bro mellan människor och kulturer. Hon tycker att det att lära sig ett språk är som att öppna en dörr till världen, och hon älskar spanska – ett språk fullt av liv och känsla. Hon vill gärna bjuda in dig att komma och öva tillsammans, ha kul och upptäcka språket tillsammans med andra!
Förkunskaper
Du behöver kunna lite spanska sedan innan, men du behöver inte vara perfekt! Målet är att utvecklas och känna dig tryggare i språket.Viss kunskap i engelska kommer vara nödvändig - då kursboken är engelsk.
Prisinfo
- Faktura/kallelse skickas ut inför kursstart.- Arbetsbok och kursbok ingår i kursavgiften.
Bra att veta
- Anmälan är bindande för avanmälan se SVs villkor.- Med reservation för att startdatum kan ändras eller att kursen ej kan starta vid för få anmälningar.
- Ange mobilnummer och mejl vid anmälan så vi snabbt kan nå dig med viktig information.
- Våra mejl hamnar ibland i skräpposten, så håll utkik där.
- OBS! Kursböckerna är på engelska till spanska. Du kan hitta boken vi kommer använda om du klickar på denna länk: HÄR!
Kom i kontakt med oss
Matilda DotzekVerksamhetsutvecklare
matilda.dotzek@sv.se
0739-610 233
Startdatum:
2026-01-29
Tid:
17:00 - 18:00
Antal tillfällen:
10
Veckodag:
Tors
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
46387
Plats:
Dansstudion Preparandum, Linnégatan 17, 35233 Växjö
1 350 SEK