Ett resandefölje / Konsert

Tre personer sitter på en bänk i en träbyggnad, en med fiol, en med dragspel och en i mitten utan instrument.

Information

Ett färgstarkt möte mellan resandes och fastboendes musiktraditioner.

Konserten tar utgångspunkt i ett foto från 1910. Fotot föreställer ett norskt resandefölje med bland annat tre spelmän och en trumslagare, taget på Tånga hed i Vårgårda kommun. Med de resande spreds låtar och visor liksom nyheter, handelsvaror och hantverksskicklighet. I trakter med rika spelmanstraditioner kunde musikaliska utbyten vara både en stor inspiration och möjlighet att berika repertoaren.


Under konserten som omgärdas av rika berättelser väcks det gamla fotot till liv på en filmduk. Här möter resandetraditionens sånger västsvenskt låtspel i livfullt samspel. Elias Akselsen är en sångare från resandetraditionen som rört sig i både Sverige och Norge. Med sin karaktäristiska röst lämnar han ingen oberörd och beskrivs som Norges främsta förmedlare av resandefolkets sångtraditioner. Akselsen har ett långvarigt och centralt konstnärskap bakom sig och är fortfarande en vital del av norskt musikliv.


Jenny Gustafsson är riksspelman på västgötalåtar och står för ett både traditionsmedvetet och personligt uttryck. Jenny har gjort ett stort dokumentations och insamlingsarbete av västgötska låttraditioner och är starkt engagerad i att förmedla dessa till andra. I temperamentsfullt och lyriskt samspel med dragspelaren Jonathan Larsson, ger trion en konsert med musik som visar på gemensamma nämnare från två olika traditioner, samtidigt som det gamla svartvita fotot väcks till liv. Malin Erixon är regissör och animatör med en rad produktioner och utmärkelser bakom sig. I projektet Ett resandefölje har hon stått för animation och grafisk formgivning av fotot som följer oss genom hela konserten.


Elias Akselsen sång, gitarr

Jenny Gustafsson fiol, sång

Jonathan Larsson dragspel

Malin Erixon illustration och animation


Fri entré.

Obligatorisk förbokning. Kallelse mejlas ut.


Föreläsning och kulturarrangemang: Avanmälan skall senast en vecka innan arrangemanget även vid detta kostnadsfria arrangemang.


Arrangemanget är en del av Nationella Minoriteters Kulturhus, ett initiativ som drivs av Studieförbundet Vuxenskolan Göteborg, med stöd från Göteborgs Stad.

Konserten äger även rum i samband med att Västra Götalandsregionens utställning Sammanflätade historier visas på orter runt om i regionen.


#nationellaminoriteter #kulturhus #resande #konsert

Startdatum:

2025-09-19

Tid:

18:00 - 19:30

Antal tillfällen:

1

Veckodag:

Fre

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

11847

Plats:

Redbergsteatern, Örngatan 6, 41667 Göteborg

Kostnadsfri

Har du några frågor?

Kontakta SV Göteborg