Fönsterrenovering
Information
Kursinnehåll
Lär dig renovera fönster tillsammans med andra!
Som kursdeltagare får du lära dig allt från att göra olika bedömningar om hur omfattande renoveringsbehovet är på olika utsatta fönster till planering och genomförande. Du får också en genomgång av vilka verktyg som är lämpliga att använda och hur du bäst planerar för en arbetsgång. I kursen ingår både teoretiska och praktiska moment.
Kursplan
Vi träffas 4 gånger och börjar med en kort föreläsning om färgmaterial för fönstermålning och då speciellt linoljefärg som vi ska använda under kursen. Vi lär oss att skrapa bort löst sittande färg, grundmåla, kitta och måla fönster.
Linoljefärg torkar förhållandevis långsamt så vi avslutar varje kursdag med målning som sedan får torka till nästa kursdag.
Studiematerial
Vi kommer att använda oss av linoljefärg, linoljekitt och lämpliga penslar och verktyg.
Cirkelledaren sätter ihop ett kitt med allt du behöver till kursen som du sen kan ta med hem. Materialet kostar 500:- och betalas i samband med deltagaravgiften.
Cirkelledare
Jag heter Gunnar Ottosson och är utbildad konstnär mellan 1981-1986 och fick på konstskolan undervisning i färgtillverkning för målning av tavlor. 1988 träffade jag en byggmästare som efterfrågade linoljefärg för sina byggnader och steget var inte så stort. 1989 bildade jag mitt företag Ottosson Färgmakeri AB som nu 37 år senare är världens största tillverkare av just linoljefärg. Sedan 2010 har jag och min fru ett fritidshus utanför Olseröd. Ni kan läsa mer på https://ottossonfarg.com/
Bra att veta
Kom i arbetskläder som ni inte är rädda om.
Tanken med kursen är att ni ska få kunskap för att ta hand om fönster på ert eget hus.
Anmälningsinformation
Vid frågor kontakta AnnSofi Hellström Klicka här för att skicka mejl till arrangemangsansvarig
Cirkeln arrangeras i samarbete med
Olseröds Byastuga
Startdatum:
2026-07-06
Tid:
10:00 - 12:15
Antal tillfällen:
4
Veckodag:
Mån Tors
Arrangemangsnr:
204429
Plats:
Olseröds Byastuga, Sockenvägen 452, 29795 Degeberga
2 000 SEK
-
Kurspris
1500 SEK
-
Materialkostnad
500 SEK