Hiphop/Streetdance 12 - 15 år avanc. NYHET

Tre dansare i parkeringsgarage i Dansstudion-tröjor

Information

Hiphop avancerad är kursen för dig som dansat hiphop innan och är redo att utvecklas i både teknik och scenuttryck! Träningarna innehåller styrkepass, teknik övningar och en Hip-Hop koreografi på avancerad nivå anpassad efter åldern.

Målgrupp

Den här kursen riktar sig till deltagare som har dansat hiphop innan i minst 2 terminer i åldrarna 12 - 15 år.

Mål

Efter avslutad kurs har deltagaren fått bättre kroppskontroll, rumsuppfattning, rytmik, lärt sig grundsteg inom hiphop och lärt sig en koreografi.

Innehåll

Varje lektion arbetar vi med uppvärmning, diagonalövningar och koreografi. Fokus ligger på att stärka och förbättra kroppsuppfattning, rumsuppfattning, gunget i kroppen, rytm, musikalitet, danssteg, hitta viben och rörelseglädje.

Om kursledarna

Kursen leds av Noomi Göök och Ava Bysell. Både Ava och Noomi har varit aktiva som dansare på Dansstudion i flera år.

Övrig info

Kursen är 12 tillfällen.
Ingen dans på sportlovet v. 8, Påskdagen 5 april och Påsklovet v. 15
Rep inför vårshowerna på Varbergs Teater lördag 23 maj och shower på Varbergs Teater söndag 24 maj. Mer info kommer upp på hemsidan i mitten av april: www.sv.se/halland

Startdatum:

2026-02-08

Tid:

17:30 - 18:45

Antal tillfällen:

12

Veckodag:

Sön

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

14193

Plats:

Dansstudion Varberg, Borgmästaregatan 2, 43241 Varberg

1 150 SEK

Fullbokat! Anmäl dig till en reservplats

Det är tyvärr fullbokat just nu men du kan anmäla dig som reserv och får då ett meddelande från SV om det blir en plats ledig

Hitta hit

Har du några frågor?

Kontakta SV Halland