Klassisk balett vuxna nyb

Fyra händer håller upp glödlampor utomhus med grönskande bakgrund.

Information

Träna klassisk balett för att stärka kropp och knopp


Denna kurs passar dig som vill stärka både kropp och sinne. Du jobbar på placering, dvs. att stå rätt för din kropp så att rätt muskler tränas. Vi börjar med balettens grunder för att gradvis utveckla och förbättra rörelsetekniken. Här lägger vi fokus på känslan av att dansa balett där den egna dansglädjen får leda.


För vem?

Denna kurs är för nybörjare som vill börja dansa balett. Den passar även dig som vill ha ett lugnare tempo på lektionerna


Terminsinformation

Höstlov v. 44, den 26/10-1/11


Vi tränar

• Kroppsmedvetenhet och koordination

• Musikalitet

• Tekniska grunder: placering, piruetter, hopp, balanser mm.

• Balettens estetik: tydlighet och uttryck

• Smidighet och styrka


Bra att veta

Träningskläder, gärna kroppsnära. På fötterna strumpor eller mjuka dansskor.


Kursledare Olga Zyabkina

Olga är certifierad balettlärare från Royal Academy of Dance i London. Hon har även utbildat sig på Danshögskolan i Stockholm där hon läste dansdidaktik för barn och unga samt på intensiva dansprogram för pedagoger i Ryssland med inriktning didaktik i klassisk balett. Olga har jobbat på Dansverket sedan 2019.


Rabatt och tillgodo

För att få ta del av en rabatt eller tillgodo behöver du skriva aktuell rabattkod eller tillgodo i rutan för meddelande vid anmälan. Rabatt eller tillgodo kan ej ges i efterhand när anmälan är genomförd.


Friskvårdsbidrag

Önskar du söka friskvårdsbidrag hos din arbetsgivare för denna kurs meddela oss via abc@sv.se när kursen startat och du betalt din kursavgift så mejlar vi ett kvitto.

#dvhu

Startdatum:

2026-09-01

Tid:

19:45 - 20:45

Antal tillfällen:

12

Veckodag:

Tis

Arrangemangsnr:

170078

Plats:

SV Huddinge Danssal, Patron Pehrs väg 8, 14135 Huddinge

Visa på karta

2 190 SEK

Har du några frågor?

Kontakta SV Stockholms län