Ny studiecirkel i Lilla Edet för utrikesfödda föräldrar till barn med NPF och IF

Ett barn och en vuxen skrattar tillsammans bland gula höstlöv utomhus.

Information

Är du utrikesfödd och förälder till ett barn med autism, adhd eller intellektuell funktionsnedsättning? Då är du välkommen att gå Studieförbundet vuxenskolans projekt TUFFA's föräldracirkel på arabiska och somaliska.  

I föräldracirkeln kommer vi samtala om allt ifrån diagnoser till hur vardagen kan bli enklare, vilka stöd och rättigheter barn har och hur föreningslivet ser ut och vad det kan erbjuda. Representanter för olika verksamheter såsom Habilitering, BUP, anpassad skola och intresseföreningar såsom Attention, Autismföreningen och FUB kommer besöka cirkeln och berätta om sina verksamheter och svara på frågor.

Föräldracirkeln i Lilla Edet startar tisdag den 6/11 kl 17.00 – 19.00 och pågår varje torsdag fram till 18/12 på Fuxernaskolans fritidslokaler Kosmos.

Vår föräldracirkel leds av vår cirkelledare och kulturtolk Natacha Mamrouk (tolkar på arabiska) och Amina Abdulle som tolkar på somaliska.

Det går bra att ta med sig sina barn till cirkeln. Vi har två barn- och ungdomsansvariga som kan ta hand om medföljande barn medan du som förälder deltar i cirkeln.

Varmt välkommen!

Startdatum:

2025-11-06

Tid:

17:00 - 19:00

Antal tillfällen:

8

Veckodag:

Tors

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

105327

Plats:

Fritidsgården Kosmos, Fuxernavägen 7, 46333 Lilla Edet

Kostnadsfri

Hitta hit

Har du några frågor?

Kontakta SV Väst