Träffpunkten med kulturinslag för seniorer med IF
Personer med IF lever allt längre tack vare förbättrade livsvillkor. Med det kommer rätten och behovet till ett meningsfullt fritidsliv som pensionär. Efter att under lång tid haft fasta rutiner och sociala möten kring arbete eller annan sysselsättning leder pensionen ofta till hemmasittande, ensamhet och utanförskap. Stödet från anhöriga minskar ofta eller försvinner helt då många anhöriga själva är äldre eller inte längre finns kvar i livet.
Om projektet
Målsättningen med Träffpunkten är att inkludera seniorer med IF i samhället och möjliggöra en meningsfull fritid. Tillsammans med cirkelledarna undersöker och utmanar gruppen sig själva för att hitta fritidsintressen som bidrar till utveckling och livslånga lärandet även efter pension. Exempel på aktiviteter är musik, målning och skapande, teater, dans och rörelse, bingo, högläsning och bakning. Det stora fokuset på kultur under träffarna har resulterat i flera offentliga uppträdanden. Träffpunkten möjliggör att seniorer med IF inte bara får ett sammanhang att ingå i utan även får ta plats på scen och utveckla sin konstnärliga sida.
Träffpunkten välkomnar dig som har en intellektuell funktionsnedsättning som har gått i pension eller snart kommer gå i pension.
Hösten 2025 kommer Träffpunkten var öppen måndagar, onsdagar & torsdagar kl. 13.30-16.30.
Plats: FUB-huset – Lillatorpsgatan 10
Träffpunkten är i samverkan med FUB Göteborg
Träffpunkten är finansierad av Socialstyrelsen