2022-12-16

Magnus Einarsson, efterfrågad ledare i akvarell

ÖREBRO: Magnus Einarsson har ett tioårigt förflutet som uppskattad cirkelledre inom akvarell på SV Örebro län. Trots att han inte håller regelbundna kurser så är han fortsatt efterfrågad, i oktober kunde vi arrangera en kurs med Magnus i Kumla.

Efter många års erfarenhet som kursledare har Magnus samlat på sig många deltagare och entusiastiska målare som vill utvecklas i sitt konstnärsskap. Så, när det kom en önskan om att anordna en akvarellkurs tillsammans med Magnus i Kumla ville vi så klart göra det möjligt. 


– Det här var årets andra "specialkurs" med Magnus. Vi anordnade även en helgworkshop med Magnus i Örebro i mars. Det känns välidgt roligt att han är en så efterfrågad kursledare och att vi kan skapa kreativa tillfällen för våra deltagare, säger Ibrahim "Ibbe" Altamimi, verksamhetsutvecklare SV Örebro län. 


Under kursen gick Magnus igenom grunderna i akvarellmåleri, färglära, bildens uppbyggnad och komposition och olika tekniker. Träffarna har bestått av en blandning av demonstationer, individuell handledning och gemensamma genomgångar. 


När började Magnus konstintresse?

Magnus konstnärsresa sträcker sig hela vägen tillbaka till hans barndomsår i Reykjavík, Island. Han har tidigare berätta att intresset väcktes när han var 10 år och gick på stan tillsammans med sina morföräldrar. Han fick ströva fritt för en stund och då såg han massa finklädda människor gå in i en lokal. En man, som visade sig vara Jóhannes Sveinsson Kjarval, en av Islands mest folkkära konstnärer, ropade dit Magnus och då föddes hans konstintresse.


––––––––––

BILDEN: EN ARKIVBILD FRÅN TILLFÄLLET I ÖREBRO I MARS 2022, MAGNUS INSTRUERAR EN KURSDELTAGARE.

––––––––––