2026-05-14
Testläger i tre städer – viktiga steg mot sommarens MåBra-läger
Arvsfondsprojektet MåBra-läger har under våren arrangerat kortare testläger i Stockholm, Tjörn och Göteborg . Lägren har samlat mellan 10 och 30 deltagare vid varje tillfälle och fungerat som en praktisk testbädd för det koncept som nu utvecklas vidare.
De helgläger som genomförts har visat sig fungera väl som en introduktion till sommarens längre veckoläger med övernattning. De ger deltagarna möjlighet att prova på upplägget i mindre skala – utan att behöva ta ställning till övernattning – och till en lägre kostnad än de längre lägren. Samtidigt får projektgruppen värdefulla erfarenheter inför kommande genomföranden.
Testlägren har visat betydelsen av trygga, strukturerade sammanhang där deltagarna får möjlighet till gemenskap, aktivitet och delaktighet. Kombinationen av mental hälsa, skapande och socialt sammanhang har varit central och uppskattad.
Genomförandet har också gett viktiga insikter i vad som krävs för att arrangera läger med hög kvalitet. Erfarenheterna från våren tas nu vidare i arbetet med att utveckla metoder, stärka samverkan och skapa hållbara former för framtida läger.
Samtidigt har projektet tydliggjort värdet av nära samarbete med verksamheter som redan har lång erfarenhet av målgruppen. I det fortsatta arbetet blir det centralt att bygga vidare på den kunskap som finns, och skapa former där fler aktörer kan utvecklas tillsammans inom ramen för MåBra-läger.
Nästa steg är sommarens veckoläger, där konceptet prövas i större skala.