2026-10-12

Dahlior, knappnålar och gemenskap – så blev fokusveckan på Orust

I en hel vecka stod kamratcirkeln i centrum i SV Västs lokaler i Henån på Orust. Höjdpunkten blev en kväll fylld av dahlior i alla färger och knappar sorterade efter färg och form – och stämningen var så god att en av deltagarna utbrast: "Det här gör vi om!"

Vecka 38 är numera en vecka då vi fokuserar på våra kamratcirklar inom SV Väst och så även på Orust. Hela veckan fanns material i våra lokaler i Henån där besökare kunde få information om vad en kamratcirkel innebär och tips på studiematerial för att starta en egen cirkel. För vem vill inte veta mer om hur man stickar en islandströja, textil redesign eller kulturarvsväxter?


Höjdpunkten under veckan blev torsdag 17 september då vi bjöd in till öppet hus under kvällen med möjlighet att få veta mer om dahlior och knappar. Stämningen i lokalen var förväntansfull och lite sprallig.

Johanna Strömvall som höll i workshopen Älskade dahlior kom med famnen full av blommor i olika färger och berättade med stor inlevelse om sin odling.

—Jag sätter ett frö, men jag vet aldrig riktigt hur blomman kommer se ut, säger Johanna med ett skratt.


I rummet intill höll cirkelledaren Maria Schmidt Larsson till med sina knappar. Hon visade inspirationsbilder och de fem deltagarna delgav varandra tips och råd. En av dem började göra en julgran av knappar och en annan berättade om hur hon förnyat några klädesplagg med att dekorera med knappar. Och höstens workshop Knäppa knappar och raka stygn fick några fler deltagare.


När kakfatet och fruktskålen med äpplen var tomma och deltagarna lämnade lokalen vid kvällen slut var det extra roligt för oss som arrangerar att höra de två väninnorna fortsätta prata om dahlior och den ena tackade den andre för att hon bjudit med henne och utbrast; —Det här gör vi om!