2025-09-15

Vill du bli högläsare?

Tycker du om att läsa högt? Bli högläsare och sprid läsglädje!

Under året har SV Väst haft ett lyckat samarbete tillsammans med biblioteket i Åmål, som har gett oss flera nya högläsare som läser på olika äldreboenden i kommunen. 

"Det ger så himla mycket. Jag är alltid glad i hjärtat när jag åker hem efter att ha läst" Så säger en av våra högläsare som läser varannan vecka på ett gruppboende. 

Att läsa högt för andra är mer än bara ord på en sida – det är att öppna dörrar till nya världar, minnen och samtal säger en av våra nyutbildade högläsare. En annan högläsare menar att det är så givande att få dela med sig till andra, efter en högläsning känner jag mig så lycklig och varm inombords. Och visst är det sant? Att dela med sig av sin tid och göra någon glad är bland det finaste som finns! 


Nu söker vi fler frivilliga högläsare till äldreomsorgen och inom LSS. Det innebär att du hjälper till och ger personer med demens, boende inom äldreomsorgen och boende inom LSS en stunds avkoppling med fängslande och berikande berättelser. Tillsammans med biblioteken i Bengtsfors och Mellerud bjuder vi in till en inspirerande halvdagsutbildning för nya (och nyfikna) högläsare. Du får konkreta tips, bokinspiration och möjlighet att träffa andra som också brinner för läsning och gemenskap 

Välkommen till ett meningsfullt uppdrag – där din röst kan bli dagens höjdpunkt för någon annan. 


21/10 Bengtsfors - läs mer och anmälan

11/11 Mellerud - läs mer och anmälan