Fortbildning för förtroendevalda

På denna sida finns preliminära datum för kommande utbildningstillfällen och ytterligare information som är bra för dig som förtroendevald inom SV att ha koll på. Sidan uppdateras löpande.

En stilistisk bild på en hjärna med kugghjul inuti.

Utbildningar och samlingar 2025

Datum kommer inom kort.

En grupp människor sitter runt ett bord och har ett möte på ett modernt kontor.

Utbildningar som genomförs enskilt och på distans

Välkommen till SV

Det här är en utbildning som genomförs på distans och som är obligatorisk för alla förtroendevalda i SV oavsett roll, nivå och erfarenhet. Den här utbildningen ligger på en grundläggande nivå och är bra att ha med sig inför kommande utbildningar. Ta chansen att gå den här utbildningen för att förnya eller förstärka din kunskap om SV och vårt viktiga uppdrag i folkbildningen!

 

Utbildningen Välkommen till SV når du här 

 

GDPR för förtroendevalda

Detta är en utbildning som riktar sig till chefer och styrelser (gärna revisorer och valberedare också) inom SV. Ni kan gå denna enskilt eller använda detta som underlag för en diskussion inom er styrelse. 

 

Utbildningen GDPR för förtroendevalda når du här 

 

Valberedningsarbete inom SV

Det här är en utbildning för ledamöter och sammankallande i valberedningar på alla nivåer i SV. Utbildningen kan genomföras enskilt eller gemensamt med hela valberedningen.

 

Utbildningen Valberedningsarbete inom SV når du här

 

Övrigt stöd

Josefin Holmberg arbetar med att stötta SV:s förtroendevalda. Bland annat har vi en lista på externa konsulter och föreläsare som ni kan nyttja när behov uppstår. Ni når Josefin på josefin.holmberg@sv.se

En kopp svart kaffe i en grön kopp och fat, sedd uppifrån på en grön bakgrund.