Grundkurs Salsa i Östersund

Två personer dansar tillsammans i ett rum med andra människor i bakgrunden.

Information

Att börja dansa salsa är ett fantastiskt sätt att upptäcka glädje, energi och rörelse på ett avslappnat sätt. I vår grundkurs får du en trygg och välkomnande start – perfekt både för dig som aldrig dansat tidigare och för dig som vill stärka dina grunder.

Vi fokuserar på trygghet i dansen, tydliga föra/följa‑övningar, grundsteg och enkla turer. Steg för steg lär du dig hur du hittar takten, rör dig avslappnat och kommunicerar med din partner genom små, tydliga signaler. Grundkursen är en kombination av linje och kubanskt och vi kommer även att introducera Rueda. Du behöver ingen tidigare erfarenhet och ingen partner – bara lust att prova något nytt.

Stämningen är varm och prestigelös, och alla får utvecklas i sin egen takt. Målet är att du ska känna dig bekväm, självsäker och ha roligt från första lektionen.

Salsa är mer än bara dans – det är gemenskap, energi och ett härligt avbrott från vardagen. Om du vill hitta en ny hobby, träffa människor eller känna dig tryggare på dansgolvet är den här kursen ett perfekt första steg.

Kursen kommer hållas på tisdagar klockan 19:00-20:00, 1 september - 20 oktober.

Plats: Östersund, lokal meddelas senare.

Kostnad: 990 kr för 8 tillfällen.

Kursledare är Daniel Vergara Guerra

Välkommen med din anmälan!

Frågor? Kontakta oss på Studieförbundet Vuxenskolan: Telefon: 063- 12 34 00. Mail: jamtlandslan@sv.se

#DanielVergaraGuerra

Startdatum:

2026-09-01

Tid:

19:00 - 20:00

Antal tillfällen:

8

Veckodag:

Tis

Arrangemangsnr:

62671

Plats:

Östersund

Visa på karta

990 SEK

Har du några frågor?

Kontakta SV Jämtlands län