Nybörjarworkshop i salsa med Salsophy

Ett par dansar tillsammans på ett dansgolv med andra par i bakgrunden, varm belysning och festlig stämning.

Information

WORKSHOP

Salsa för nybörjare

Kvällens workshop tar dig från dina första steg i salsa till den klassiska salsaturen Setenta — och vidare genom variationer och snurrar där du lär dig att improvisera egna kombinationer. Fokus ligger på att förstå hur delarna hänger ihop, inte på att memorera dem.

Perfekt för dig som är helt ny på salsa eller vill repetera och fördjupa grunderna.

Förkunskaper: Inga.

Efter workshopen fortsätter kvällen med socialdans på Signatur, där du kan öva vidare och träffa flera salsadansare.


INFO FREDAG

Datum: Fredag 23 oktober

Tid: 18:00–20:00

Plats: Movementum Prästgatan 41, Östersund

Ta med: Inneskor och vattenflaska


PRIS

350 kr. Om du går både fredag och lördag betalar du ett paketpris på 900 kr (ordinarie pris 1 100 kr).

De första 10 som anmäler sig till hela helgen får ytterligare 100 kr rabatt och betalar alltså 800 kr för båda dagarna.


INTENSIVKURS

På lördagen den 24 oktober hålls Salsa – från turer till improvisation, en intensivkurs där Setenta är förkunskap. Turen lär du dig under fredagens workshop.

Lördagens intensivkurs hittar du HÄR


OM HENRIK

Grundare av Salsophy

Henrik har ägnat två decennier åt att undervisa salsa. Huvudsakligen självlärd, med en snabb egen utveckling som tidigt gjorde honom till en efterfrågad instruktör. Med tiden växte en pedagogik fram som blev till Salsophy.

Med sitt genomtänkta och avslappnade sätt att undervisa skapar han en atmosfär där eleverna inspireras att utmana sig själva och ta steget till nästa nivå i sin dans. En skarp blick för detaljer gör att han uppmärksammar de små justeringar som skapar störst skillnad i flytet och samspelet för varje individ.

Med tiden har han utvecklat en pedagogik där han sömlöst väver samman dansens delar och klär dess abstrakta aspekter i konkreta ord. Det ger dansen fler nyanser och gör vägen från att förstå till att känna märkbart kortare. Flera av hans elever har själva blivit instruktörer.


För mer information: www.salsophy.com

Startdatum:

2026-10-23

Tid:

18:00 - 20:00

Antal tillfällen:

1

Veckodag:

Fre

Arrangemangsnr:

63269

Plats:

Movementum, Prästgatan 41, 83131 Östersund

Visa på karta

350 SEK

Har du några frågor?

Kontakta SV Jämtlands län