AI för föreningsarbete - Växjö
Information
Lär dig hur du kan använda Artificiell Intelligens (AI) som verktyg för att förbättra och effektivisera föreningsarbetet!
Kursinnehåll
Många föreningar lägger mycket tid på återkommande uppgifter som protokoll, kallelser, planering och inbjudningar. I den här föreläsningen visar vi hur AI kan bli en hjälpande hand i det vardagliga föreningsarbetet.
Kursplan
- Introduktion till AI.
- Medlemskommunikation - Skapa nyhetsbrev, medlemsinformation och webbtexter med hjälp av AI.
- Dokumentation - Effektivisera mötesanteckningar och protokoll med AI-verktyg.
- Verksamhetsutveckling - Använd AI för att få idéer till verksamheten.
- Säkerhet och etik – vad bör man tänka på för att känna sig trygg i att använda AI i din förening.
- Vi tar även paus för övningar.
Studiematerial
Inget speciellt. Ledaren går igenom det du behöver veta under kvällen.
Kursledare
Föreläsningen leds av Gabriel Eliasson, en mycket uppskattad digitalpedagog som under lång tid har arbetat med att lära ut teknik. Han är specialiserad på att göra teknik begriplig och lätt att förstå för alla, och har en särskild förmåga att göra digitala verktyg både trygga och roliga för nybörjare.
Bra att veta
Du behöver inga förkunskaper om AI. Ledaren går igenom grunderna på ett enkelt och inspirerande sätt. Du behöver en dator och bra uppkoppling. Arrangemanget sker digitalt via Zoom på plats i lokalen i Växjö. Du kommer att få hjälp med att komma igång av personalen som finns på plats i lokalen.
Anmälningsinformation
Arrangemanget är kostnadsfritt. Anmäl dig här på hemsidan. Det finns en knapp ute till höger. Begränsat antal platser.
Startdatum:
2026-11-18
Tid:
18:30 - 20:30
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Ons
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
47530
Kostnadsfri