AI för nybörjare med SPF Seniorerna
Information
Välkommen till en enkel och lättillgänglig kurs i AI, speciellt utformad för att passa alla, oavsett ålder eller tidigare erfarenhet av teknik! I denna kurs kommer vi att guida dig genom grundläggande koncept och enkla steg för att hjälpa dig komma igång med exempel Chat GPT på nolltid. Vi fokuserar på att göra kursen så enkel och lättförståelig som möjligt, så att du kan delta och dra nytta av innehållet.
Förkunskaper
Grundläggande kunskaper så som att kunna surfa på internet och använda e-post.
Kursinnehåll
- Vad är AI?
- AI som assistent
- Vi utforskar några enkla användningsområden för Chat GPT & AI. Du kommer att få idéer och inspiration för hur du kan dra nytta av Chat GPT & AI i din vardag.
- Tid att öva enskilt och tillsammans i grupp.
- Risker med AI
Material
Ta med din dator/iPad eller telefon inkl. sladd.
Om du planerar att använda din telefon under kursen får du gärna ladda ner gratisappen Chat GPT i förväg.
Schema
Vi träffas fredagar mellan 10-12
Datum:
- 2 oktober
- 9 oktober
- 16 oktober
- 23 oktober
Bra att veta
Denna kurs arrangeras av Studieförbundet Vuxenskolan Gävleborg och riktar sig till SPF Seniorernas medlemmar i Söderhamn kommun.
Startdatum:
2026-10-02
Tid:
10:00 - 12:15
Antal tillfällen:
4
Veckodag:
Fre
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
96822
Kostnadsfri