Att orka stå kvar - om anhörigskap Eksjö
Information
Om Föreläsningen
I sin föreläsning delar Vera med sig av erfarenheter från ett långvarigt anhörigskap till ett barn som kämpat med OCD, BDD, ätstörning och komplex psykisk ohälsa. Hon ger konkreta tips på och strategier för bemötande, gränssättning och hållbarhet i vardagen - även under perioder av kaos.
Bra att veta
Föreläsningen är digital, vi samlas på SV Eksjö och tittar tillsammans. Vi bjuder på fika!
Alternativet att koppla upp sig enskilt och vara med på annan plats finns också. Länk skickas ut närmare genomförande.
Anmälan
Det går bra att anmäla sig här på hemsidan, mejla till jonkopingslan@sv.se eller ringa 036-19 00 40. Meddela i anmälan om du kommer till SV eller kopplar upp dig enskilt. Efter sista anmälningsdatum tar vi emot anmälan i mån av plats på mejl eller telefon. Anmälan senast 2 oktober.
Föreläsningen sker i samverkan med Eksjö kommun. Välkommen!
För att komma till anhörigveckan 2026, klicka här!
SV:s kurser och verksamhet utgår ifrån studiecirkelns pedagogik. I studiecirkeln förenas lärande och personlig utveckling, samtidigt som vi ger plats för grundläggande demokratiska värderingar. Grunden är det egna intresset och den fria viljan. Hela gruppen, ledaren och deltagarna, bidrar med sin kunskap, sin nyfikenhet, sina erfarenheter och frågor för att påverka studiecirkelns inriktning och innehåll.
Anhörigveckan
Startdatum:
2026-10-07
Tid:
18:00 - 19:00
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Ons
Arrangemangsnr:
109061
Kostnadsfri