Föreläsningsserie om psykisk ohälsa - fjärde tillfället: Suicidpreventation och efterlevandestöd

En person håller tre gula ballonger i ett fält av solrosor under en ljus himmel.

Information

En föreläsningsserie om psykisk ohälsa - fjärde tillfället kommer Spes – Riksförbundet för Suicidprevention och Efterlevandestöd.

Att förlora en närstående i suicid innebär ett trauma för de efterlevande där sorgen ofta blir komplex med frågor som ”om” och ”varför” och känslor av skam och skuld. Efterlevande drabbas många gånger själva av psykisk ohälsa med suicidtankar som följd.
I föreläsningen berättar Lina om förlusten av sin bror i suicid och den komplexa sorg som drabbar efterlevande. Hon behandlar även mekanismerna kring skuld och skam samt hur vi på ett bra sätt bemöter och ger stöd till efterlevande i sin sorg. 

Föreläsningen är ca 1.5 h lång och det finns utrymme för frågor.  


Lina Bjurström

Lina Bjurström är beteendevetare och arbetar som verksamhetsutvecklare i Spes Västra krets (Spes – Riksförbundet för Suicidprevention och Efterlevandestöd). Hon förlorade sin bror i suicid 2019 och arbetar med att synliggöra efterlevande som en sårbar grupp med förhöjd risk för psykisk ohälsa, som samhället, på olika nivåer, behöver ta mer ansvar för.


Bra att veta

Föreläsningen är kostnadsfri. Kom ihåg att anmäla dig, det finns 45 platser att tillgå.


Arrangeras i samarbete med

Uddevalla kommun, Bohusläns museum och Attention.
Anordnas med stöd av Uddevalla kommun, kultur -och fritid.

Startdatum:

2026-05-13

Tid:

18:00 - 20:00

Antal tillfällen:

1

Veckodag:

Ons

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

107517

Plats:

Bohusläns Museum, Museigatan 1, 45150 Uddevalla

Kostnadsfri

Har du några frågor?

Kontakta SV Väst