Hållbar hälsa mitt i livet
Information
Hur vill du må – och leva – under nästa fas i livet?Den här studiecirkeln vänder sig till dig som är mellan 40-55 år och vill reflektera över hälsa, livsbalans och välmående i vardagen. Vi utforskar tillsammans vad hållbar hälsa kan innebära mitt i livet – fysiskt, psykiskt och socialt.
Upplägg
Vi studerar ämnet utifrån olika teman. Vi studerar teori för att lära oss mer, reflekterar tillsammans och ger oss själva små (frivilliga) hemuppgifter att prova på för att skapa små hållbara livsstilsförändringar. I gruppen peppar vi varandra.Ledaren har förberett ämnen vi kan prata om, men möjlighet finns för deltagarna att tycka till om innehåll.
Vi träffas var tredje vecka (förutom vid de första två träffarna då vi träffas med två veckors mellanrum. En blandning av fysiska träffar och distans. Första träffen träffas vi fysiskt på Kungsgatan 42 för att gemensamt göra upp en plan för datum.
Ämnen vi berör
- Förändringar som sker i våran kropp efter 40 (ämnesomsättning, högre risk för hjärt-kärlsjukdomar, högs blodtryck, kolestrol mm)- Mat och dryck
- Fysisk rörelse/motion
- Psykisk hälsa och stress
- Klimakteriet
- Insomnia
- Relationer och meningsfull fritid
- Hur kan vi skapar förändring och hållbara vanor.
Cirkelledare
Gruppen leds av Xhina Belshi, läkare inom kardiologi.Frågor
malin.gruffman@sv.se072-5954926
Startdatum:
2026-04-01
Tid:
18:00 - 20:15
Antal tillfällen:
8
Veckodag:
Tors
Arrangemangsnr:
78704
Plats:
Distans, Umeå
Kostnadsfri