Gör din egen Norsktomte
Information
Har du någonsin drömt om att skapa en alldeles egen tomtemor, tomtefar, tomtenisse – eller varför inte ett riktigt troll? Nu får du chansen!
Kursinnehåll
På den här kursen lär du dig tekniken bakom den klassiska norsktomten: en figur med stomme av sträng och tyg, och ansikte och händer i lera som bränns i ugn. Resultatet blir en unik figur med precis den personlighet du ger den.
Vi börjar med grunden: stommen, som byggs upp av sträng och tyg och ger figuren sin form och hållning. Därefter tar vi steget in i leran, där ansikte och händer formas för hand och bränns i ugn – det är här din tomte eller ditt troll verkligen börjar få en egen personlighet.
När figuren har fått sitt uttryck är det tid för det riktigt roliga: klädseln. Här är det bara din fantasi som sätter gränserna. Sticka, virka, tova eller sy fram kläder, skor och mössa – eller ge din figur nytt liv i form av ett second hand-plagg.
Kursen avslutas med att allt kommer samman – stomme, ansikte och klädsel monteras ihop till en färdig, unik tomte eller ett troll som är helt ditt eget.
Förkunskaper
Ingen tidigare erfarenhet krävs, bara nyfikenhet och lust att skapa något med händerna.
Kursplan
Tid 18:30-21:00
Vi träffas sex tillfällen innan jul.
Kursledare
Maria Persson
Material
På plats finns sträng till kropp, vaddkulor/flirtkulor 5 cm, lera till ansikte och händer som du kan köpa till inköpspris på plats, om du inte har eget material. Ledaren har även skinn till hår som du kan köpa.
Ta med
Till första träffen behöver du ta med dig en
- tygsax
- avbitartång
- ett nystan restgarn
- gamla t-shirtar eller annat elastiskt tyg
- ev fyllnadsvadd
- rester av fleecetyg eller liknande
Vi börjar med kroppen till tomten/trollet.
Frågor om kursen
vilhelmina@sv.se
0940-55389
Frågor gällande faktura och anmälan
charlene.andersson@sv.se
072-595 49 31
Anmälningsinformation
Din anmälan är bindande. Du har möjlighet att ångra din anmälan inom 14 dagar från den dag du anmält dig. Om du vill utnyttja din ångerrätt måste du meddela detta till oss på Studieförbundet Vuxenskolan på ett klart och tydligt sätt innan ångerfristen löper ut. Återtagande av anmälan efter 14 dagar kan endast ske vid varaktigt studiehinder där intyg kan visas upp, tex läkarintyg. En administrativ avgift tas då ut. Läs de fullständiga anmälningsvillkoren här. Kallelse/faktura Vi skickar kallelse/faktura ca 1-2 veckor innan kursstart via e-post om du lämnat den under anmälan, annars skickas den med vanlig post.
Arrangörer
Studieförbundet Vuxenskolan
Välkommen!
Startdatum:
2026-10-15
Tid:
18:30 - 21:00
Antal tillfällen:
6
Veckodag:
Tors
Arrangemangsnr:
80267
650 SEK