Julpyssel - Jul i juli, Bottarve

Flera inslagna paket med färgglada, mönstrade papper och snören på ett träbord.

Information

Vi tillverkar olika julstjärnor i papper, mönstrat, färgat eller sånt vi tryckt mönster på själva.
Girlanger: viker, knyter, binder och syr ihop girlanger av papper, metall, snören och annat material.
Julkort och Julpapper: vi tillverkar stämplar och trycker julkort eller julpapper. Eller stämplar papper som vi sedan viker julstjärnor av.
Lysande girlanger: gör blommor eller stjärnor på liten ljusslinga.

Ta med dig lunch och kaffekorg, det finns också möjlighet att köpa lättare lunch och fikabröd i Kaffestugan på Bottarve.
Från 6 år i vuxet sällskap.

Ledare: Eva Hållsten och Susanne Rehnström

Jul i juli
Att skapa med händerna är både roligt och bra,
här är en kurs som du kan ta.
Prova olika material ska du se,
hur vackra alster dina händer kan ge.
   Suderverket på Bottarve

Är kursen fullbokad? Anmäl dig ändå! Vid en eventuell avbokning kontaktar vi den som står först på reservlistan.

Kursen arrangeras i samarbete med Suderverket, ett kooperativ startat av en grupp boende på Storsudret, med fokus på konst, hantverk, återbruk och design. Sommaren 2026 driver Suderverket gårdsbutik, samt kurs- och eventverksamhet på Bottarve museigård. Instagram: @suderverket

Startdatum:

2026-07-28

Tid:

11:00 - 16:00

Antal tillfällen:

1

Veckodag:

Tis

Arrangemangsnr:

47455

Plats:

Bottarve museigård, VAMLINGBO BOTTARVE 119, 62331 Burgsvik

Visa på karta

1 090 SEK

Har du några frågor?

Kontakta SV Gotland