Korgväska i rotting
Information
Kursbeskrivning
På kursen flätar du en korgväska i infärgad rotting. Du får arbeta med olika färger och skapa en personlig korg med ett lekfullt uttryck. Korgen har en rundad form och kan kompletteras med läderremmar som du fäster på plats under kursen.
Rotting är ett smidigt material att fläta med och de många färgerna ger fina möjligheter att leka med mönster och uttryck. Du behöver inga tidigare kunskaper i korgflätning. Kursen passar lika bra för dig som är nybörjare som för dig som redan har erfarenhet av att fläta.
Vill du se fler exempel på Miriams korgar? Titta gärna på Facebook Korgmakare Miriam Göransson eller Instagram @miriamg.se.
Plats: Hemslöjdsgården, Läroverksgatan 7, Linköping
Datum: 10-11 April 2027
Tid: Lördag 9-16, söndag 9-15
Pris: 2500 kr + Material, ca 400-600 kr
Material
Kostnaden för materialet kan variera lite beroende på väskans utförande. Avgiften betalas på plats direkt till kursledaren.
Förkunskapskrav
Inga särskilda förkunskaper krävs för att delta vid kurstillfället.
Kursledare
Miriam har arbetat med korgmakeri i många år. Det började som en hobby och sedan ett par år tillbaka arbetar hon som professionell korgmakare med ett särskilt fokus på korgar i pil.
Under sin utbildning till korgmakare inom Hantverkslärling hade Miriam handledare som Steen Madsen och Bent Vinkler. Pil är hennes främsta material, men hon trivs lika bra med att arbeta med rotting, hassel och andra naturmaterial.
Miriam har stor erfarenhet av att hålla kurser och delar gärna med sig av sin kunskap och sitt intresse för hantverket. Hon flätar också gärna korgar på beställning och tycker om att anpassa form och material efter önskemål
Bokning och betalning
Kontakta Studieförbundet Vuxenskolan för frågor kring betalning och anmälan:
Maila ostergotland@sv.se eller ring 013-314070
Var uppmärksam på bokningsreglerna innan du anmäler dig till kursen. Bokningsregler Som medlem i föreningen Hemslöjden i Östergötland har du 10 % rabatt på kursavgiften. Om du är medlem och betalar via Klarna, får du en återbetalning från Klarna på den avdragna rabatten i efterhand. Alternativt kan du välja att betala via faktura när du genomför bokningen, så får du rabatten avdragen direkt. Läs mer om medlemskap här: Medlem
OBS! Om du vill utnyttja ett presentkort vid bokningen av kursen, behöver du kontakta Studieförbundet Vuxenskolan för att göra din bokning (se kontaktuppgifter nedan). Sedan behöver du inom en vecka gå till Hemslöjdens butik i Linköping för att genomföra betalningen av kursen. Kontakta Hemslöjden i Östergötland för frågor kring kursinnehåll, medlemskap och övriga frågor: Maila info@hemslojdeniostergotland.se eller ring 013-13 93 62
Kursen arrangeras av Hemslöjden i Östergötland i samverkan med Studieförbundet Vuxenskolan.
Startdatum:
2027-04-10
Tid:
09:00 - 16:00
Antal tillfällen:
2
Veckodag:
Lör Sön
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
47304
2 500 SEK