Remake din befintliga garderob

Fyra bilder med olika skjortor och blusar, både på galge, person och i garderob.

Information

En heldag med en kreativ workshop i remake!

Har du plagg i garderoben som du inte använder men tycker om och inte vill göra dig av med för att du gillar färgen, materialet eller mönstret? Vi hjälper dig med tips och idéer om hur du med små eller större förändringar kan sy om dem och skapa nya plagg.

*En skjorta som känns för lång blir en jacka med stora fickor efter att den kortats.
*En herrskjorta med sliten krage och manschett blir en blus med puffärm och volangkrage.
*En blus som känns lite tråkig får ett lyft med en virkad duk som ärm.

Möjligheterna är oändliga, du får inspiration som du sedan kan ta med dig hem och fortsätta att förändra din garderob med.

Kursledarna Marie Atterling och Anna-Karin Andersson är erfarna ledare med lång erfarenhet av sömnad och stort fokus på återbruk. De drev tillsammans projektet WeReDo fashion som du kan läsa mer om på https://www.instagram.com/weredofashion.se/
Både Marie och Anna-Karin lång erfarenhet av olika områden inom tillverkning av konfektion.


För denna workshop rekommenderar vi att du har en ganska god sömnadsvana.
Du tar med egen symaskin och sybehör, lokalen är bra utrustad för sömnad med höj- och sänkbara bord och gott om plats. Vid anmälan får du en detaljerad lista över vilka sybehör du behöver ta med dig.
Egen lunch medtages.

Lokal: SV Partille,
Datum: 7 juni 2026 Tid: kl 9:00 - 16:00

Välkommen med din anmälan!

Startdatum:

2026-06-07

Tid:

09:00 - 16:00

Antal tillfällen:

1

Veckodag:

Sön

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

61103

Plats:

SV Partille, Gamla Kronvägen 62 E, 43333 Partille

800 SEK