Slöjdklubb i Krångede gamla skola – hösten 2026
Information
Gillar du att skapa med händerna, testa nya material och träffa andra som tycker om slöjd? Då är du varmt välkommen till Slöjdklubben i Krångede gamla skola i höst!
Slöjdklubben vänder sig till barn och unga mellan 8 och 16 år. Barn mellan 6 och 8 år är också välkomna, men behöver då ha en vuxen med sig. Föräldrar eller närstående får gärna följa med och har även möjlighet att själva slöjda.
Under träffarna får deltagarna utforska olika tekniker och material, till exempel tova, tälja, ullslöjd, broderi, virka, väva, sticka, nålspets, makramé och återbruk. Har du egna idéer och drömmar om vad du vill skapa finns det också utrymme att förverkliga dem.
Datum under hösten:
- 13 september
- 4 oktober
- 26 oktober
- 22 november
Tid 11.00-14.00
Pris; 250 kr
I priset ingår lättare lunch. Tänk på att ta på dig oömma kläder.
Vid frågor kontakta Annicka Kanto 070-6256899
Slöjdklubben arrangeras i samarbete med Hemslöjden, Länsförsäkringar Jämtland och Studieförbundet Vuxenskolan.
Startdatum:
2026-09-13
Tid:
11:00 - 14:00
Antal tillfällen:
3
Veckodag:
Sön
Arrangemangsnr:
63151
250 SEK