Teckningskurs Porträtt
Information
Teckna porträtt – kurs för dig som vill fånga ansiktets uttryck
Vill du lära dig att teckna porträtt från grunden och förstå hur du bygger upp ett ansikte med rätt proportioner, linjer och skuggor? I den här kursen får du vägledning steg för steg i hur du utvecklar ditt seende och din teknik för att skapa levande och personliga porträtt.
Du lär dig bland annat:
- att mäta och träna ögonmåttet
- enkla metoder för att bedöma avstånd, vinklar och proportioner i ansiktet
- grundformer och uppbyggnad
- att skissa upp huvudet med hjälp av geometriska former och förstå ansiktets struktur
- skuggor och linjer
- att arbeta med ljus, skuggor och olika linjekvaliteter för att skapa djup, volym och uttryck
Kursen passar både dig som har viss erfarenhet och dig som vill utveckla din teknik vidare. Oavsett om du vill teckna realistiska porträtt eller hitta ett mer personligt uttryck får du en stabil grund att bygga vidare på.
Förkunskaper
Kursen är för dig som tecknat tidigare.
Upplägg
Kursen sträcker sig över fem veckor med träffar på måndagar kl. 18.00–21.00. Kursen varvar ledarledda genomgångar med eget skapande under handledning och gemensam återkoppling.
Studiematerial
Materiallista skickas ut före kursstart.
Ledaren
Anna Vallin är konstnär med examen från Konstfack i Stockholm. Hon är en inspirerande och kunnig ledare med stor erfarenhet av att undervisa i måleri, skulptur och teckning.
”Att teckna porträtt är något jag aldrig tröttnar på och jag ser fram emot att få dela med mig av mina kunskaper, inspirera och utvecklas tillsammans.”
Bra att veta
Vi skickar kallelse och faktura via e-post så snart som möjligt efter din anmälan.
Efter avslutad kurs får du en utvärderingsenkät via mejl. Vi uppskattar om du har möjlighet att besvara den.
Välkommen!
Startdatum:
2026-11-09
Tid:
18:00 - 21:00
Antal tillfällen:
5
Veckodag:
Mån
Arrangemangsnr:
55590
1 995 SEK