Brickbandsvävning
Information
Lär dig väva band med brickor
Vi går igenom grunderna för att kunna brickbandsväva. Brickbandsvävda band är starka och hållbara. Det är en gammal forntida teknik och du lär dig snabbt hur du gör dina egna mönstrade band.
Du hinner göra ett till två band på kursen och ett kit för att fortsätta hemma på egen hand ingår. Vävgarner till ett band ingår och vill du göra flera finns det möjlighet att köpa. Vill du ta med eget garn är tvåtrådiga vävgarner i bomull, cottolin och lin bra.
Ledaren
Jag heter Malin Isberg och har hållit på med vävning sedan 1999. Då gick jag en estetisk utbildning på Oskarshamns folkhögskola. Efter det gick jag en fördjupningskurs i vävning på Sätergläntan i Dalarna. Jag har även nöjet att få undervisa i vävning på textillinjen på Hemse folkhögskola.
Övrigt
Ta med dig egen lunch och fika, micro samt spis finns i lokalen.
Kursen ges i samverkan med Gotlands läns Hemslöjdsförbund och Studieförbundet Vuxenskolan. Att vi har möjlighet att genomföra kursen med lägre avgift beror på att Hemslöjden fått extra resurser av Skolverket till denna kurs.
Vi förbehåller oss rätten att ställa in kursen eller att ändra startdatum på arrangemanget vid för få anmälda deltagare. Du får självklart hela kursavgiften tillbaka.
Starta en Intressecirkel hos oss! Om du har gått en kurs och tillsammans med fler kursdeltagarna vill lära er mer, kan de som är intresserade starta en Intressecirkel. Det är gratis att starta Intressecirklar hos oss, kontakta oss så hjälper vi er vidare.
Studieförbundet Vuxenskolan Gotland.
Har du någon fråga? Kontakta oss: tel 0498-20 50 70 eller gotland@sv.se Se alla våra kurser >>
Startdatum:
2026-10-17
Tid:
10:00 - 16:00
Antal tillfällen:
2
Veckodag:
Lör Sön
Arrangemangsnr:
48222
1 600 SEK
-
Kurspris
1300 SEK
-
Materialkostnad
300 SEK