Stickevent workshop - Nålbindning

Ett par vita stickade vantar ligger på gräs bredvid gula blommor.

Information

Nålbindning är en ålderdomlig textilteknik där man vanligen tillverkar plagg, men även saker som väskor och filtar, av garn. Ofta är det mindre saker som nålbinds, till exempel vantar, sockor, mössor, pannband och handledsvärmare, men det går även att nålbinda större plagg, som tröjor och klänningar.
Här under workshopen visar och arbetar vi med ett sorts stygn.

Material

Allt material finns på plats. Materialkostnad 100 kr betalas direkt på plats via Swish.

Denna workshop äger rum under ett Stickevent där vi har flera workshops, fri stickning och garnmarknad/hantverksloppis. För att komma till eventet klicka här.

Frågor?

Kontakta verksamhetsutvecklare Mia Undfors, 070-431 39 24, mia.undfors@sv.se

#stickeventnassjo


SV:s kurser och verksamhet utgår ifrån studiecirkelns pedagogik. I studiecirkeln förenas lärande och personlig utveckling, samtidigt som vi ger plats för grundläggande demokratiska värderingar. Grunden är det egna intresset och den fria viljan. Hela gruppen, ledaren och deltagarna, bidrar med sin kunskap, sin nyfikenhet, sina erfarenheter och frågor för att påverka studiecirkelns inriktning och innehåll.

Startdatum:

2026-03-14

Tid:

09:30 - 11:45

Antal tillfällen:

1

Veckodag:

Lör

Arrangemangsnr:

105608

Plats:

Studieförbundet Vuxenskolan, Bäckgatan 4, 57141 Nässjö

220 SEK

Hitta hit

Har du några frågor?

Kontakta SV Jönköpings län