Stickning och hantverk

Närbild på händer som stickar med bruna garntrådar och vita stickor.

Information

Oavsett om du stickat mycket innan eller är nybörjare är du varmt välkommen att vara med på våra stickträffar. Vi utbyter erfarenheter och delar med oss av tips, idéer och olika tekniker. Vi lär och inspireras av varandra. Ta med dig din stickning och jobba vidare tillsammans med andra. Här kan du lära dig sticka olika tekniker och mönster. Vad har du problem med i din stickning och vad skulle du vilja lära dig mer om? Ta med dina önskemål till gruppen så hjälps vi åt med det.
Varmt välkommen!

Bra att veta

Eftersom det är en kamratcirkel är den kostnadsfri och det går bra att hoppa in i gruppen även efter att den har startat.
Vi startar kursen 20 januari, varannan vecka jämna veckor, tio tillfällen totalt under våren.

Ledare

Birgitta Johansson har stickat under många år.

Frågor

Kontakta Veronica Josefsson, verksamhetsutvecklare, 070-431 39 39, veronica.josefsson@sv.se

SV:s kurser och verksamhet utgår ifrån studiecirkelns pedagogik. I studiecirkeln förenas lärande och personlig utveckling, samtidigt som vi ger plats för grundläggande demokratiska värderingar. Grunden är det egna intresset och den fria viljan. Hela gruppen, ledaren och deltagarna, bidrar med sin kunskap, sin nyfikenhet, sina erfarenheter och frågor för att påverka studiecirkelns inriktning och innehåll.

Startdatum:

2025-09-15

Tid:

16:00 - 18:15

Antal tillfällen:

7

Veckodag:

Mån

Arrangemangsnr:

103329

Plats:

Studieförbundet Vuxenskolan, Köpmangatan 4, 57635 Sävsjö

Kostnadsfri

Hitta hit

Har du några frågor?

Kontakta SV Jönköpings län