Tillverka rönnbarksburkar
Information
Kom och tillverka din egen rönnbarksburk i en kombination av materialen rönnbark och näver.
Kursen är en del av Hantverksfestivalen i Fågelsjö 18–22 juli 2026.
Innehåll
Rönnbarken har liksom näver från björken, använts till att skapa förvaringskärl och korgar. På grund av den starka lukten är de inte lämpliga att använda till matvaror.
I rönnbarken går fibrerna motsatt av vad de gör i näver, man tar alltså rönnbark på längden av stammen och inte “på tvären” som med näver. Därför kan man, även med bark från en ganska tunn rönn, göra rönnbarksburkar som är ganska breda fast inte så höga.
Tekniken som tekniskt och utvecklingshistoriskt är besläktad med föremål både i flätnäverteknik och svepteknik, och har under förhistorisk tid haft en mycket vid utbredning i Europa. tekniken har levt kvar länge i Härjedalen. Föremål finns att beskåda på Hembygdsgården i Sveg.
Användning nu, burk till förvaring i olika storlekar med eller utan lock, som t.ex. pennburk, kakfat, papperskorg... beroende på storleken på materialet som man lyckas ta från rönnen.
Vi kommer att tillverka ett föremål av rönnbark exempelvis en burk eller kärl
Stommen i burken är rönnbark, barken sys ihop med rötter och en remsa näver för att dölja skarven. Oftast har man använt näver i kombination med filt, vadmal och ullgarn för att dekorera och förstärka burkarna. Näver används också till botten och lock som sys fast på burken med rötter.
Vi kommer att besöka skogen där vi visar hur de olika materialen tas.
Material
Materialkostnad tillkommer för rönnbark och näver
Förkunskaper
Inga förkunskaper behövs.
Om ledarna
Båda ledarna har gedigen slöjdkunskap. Kerstin Sundmark har arbetat med rönnbark och tillverkat burkar under 40 år och så vitt Kerstin vet är hon en av två personer i Sverige som gör burkar av detta material . Nina Lassis har arbetat med materialet näver under 40 år.
Om hantverksfestivalen
Hantverksfestivalen arrangeras i Fågelsjö 18–22 juli 2026.
Du sätter själv ihop ditt festivalprogram genom att boka in dig på de kurser, workshops och föreläsningar du vill delta i.
Alla aktiviteter
Läs mer och se alla aktiviteter på hantverksfestivalens webbsida
Boende i Fågelsjö
- Plats för husvagn/husbil finns att hyra i Fågelsjö
- Det finns även möjlighet att boka sovplats på vandrarhemmet eller i stuga.
- Boende betalas separat.
Matpaket
Finns att beställa i förväg. Mer information kommer
Arrangörer
- Studieförbundet Vuxenskolan Gävleborg
- Gästrike/Hälsinge Hemslöjdsförbund
- Fågelsjö Hembygdsförening
Anmälningsvillkor
Länk till information om SV:s anmälningsvillkor
Ibland hamnar e-post från oss i skräpposten. Om du inte fått någon information 14 dagar före kursstart, hör av dig till oss!
#hantverksfestivalfagelsjo2026
Startdatum:
2026-07-19
Tid:
10:00 - 16:00
Antal tillfällen:
2
Veckodag:
Mån Sön
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
96010
Plats:
Fågelsjö gammelgård, Fågelsjö Gryssjövägen 1, 82050 Los
2 000 SEK