Dräktsömnad i Möklinta Bygdegård
Information
Sy om, Sy nytt eller laga.
Välkommen att vara med i kamrat cirkeln, Dräktsömnad som Möklinta Hembygdsförening anordnar, där vi syr med gemensam inspiration och kunskapsutbyte!
Är du kanske nybörjare på att sy för att du inte kommer vidare på egen hand eller vill du bara sy tillsammans med andra trots att du är erfaren? Vill du träffa andra med samma intresse och få inspiration och utvecklas? Då är detta något för dig! Tillsammans inspirerar ni varandra! Passa på att att lära dig (eller lära ut) och självklart ha en trevlig stund.
Studiematerial
Mönster och arbetsbeskrivningar går att köpa in.
Kamratcirkel
Vad är då en kamratcirkel? Jo, en kamratcirkel bygger på gruppens gemensamma lärande, det finns alltså ingen arvoderad lärande ledare. En kamratcirkel är kostnadsfri att vara med i men man tar med sitt egna arbetsmaterial. En i gruppen behöver utses till cirkelledare för att registrera närvaro vid träffarna men har inget lärande ansvar. Den av er som blir cirkelledare får ledarutbildning och erbjuds gemenskap vid våra årliga cirkelledarträffar som tack för hjälpen. Ett fint och viktigt uppdrag för den som känner sig manad. Utbildningen lär dig hur man rapporterar närvaro och vad Studieförbundet Vuxenskolan har för uppdrag och värdegrund.
Bra att veta
Du tar med det material som du behöver. Nål, tråd, sax och kanske mönsterpapper. Vi bjuder på kaffe eller te. Du tar med dig det du vill ha till kaffet.
Startdatum:
2026-10-05
Tid:
18:30 - 20:45
Antal tillfällen:
5
Veckodag:
Mån
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
79019
Kostnadsfri