Idrottsnostalgi ( Vetlanda) Hockey – Nils-Gunnar Svensson/Leif Karlsson

Många uppslagna böcker på ett bord. Överst ligger ett vykort och ett förstoringsglas.

Information

Vi kör igen!

Kalla det andra halvlek, förlängning eller vad dom helst.

Tidigare i år arrangerade Studieförbundet Vuxenskolan i Vetlanda åtta idrottsträffar - ”Idrottsnostalgi i Vetlanda”.

Nu har vi fått förfrågan från de som missat träffar men även från de som vill återkomma om vi kan arrangera på nytt.

Vi har valt de fyra mest besökta:  fotboll, speedway, ishockey och bandy. Mycket kommer sannolikt att kännas igen, men vi vill inte göra träffarna till rena upprepningar. Idrottsvärlden förändras ständigt, och därför vill vi också lyfta in nya perspektiv på både nutid och framtid.

Vid denna träff är det Hockey som är i fokus.

Bra att veta

Kaffe/te finns att köpa till självkostnadspris betalas med swish 10 kr. Medtag eget fikabröd.

Ledare

Liksom tidigare leds träffarna av f.d idrottsläkaren Jan Olov ”Jojo” Johansson och den tidigare sportjournalisten Leif Hedberg. Även den här gången tar de hjälp av olika ”bollplank” som bidrar med expertkunskap. Vi vill också involvera er som deltar, eftersom vi tror att alla idrottsintresserade har något värdefullt att dela med sig av.

Frågor

Kontakta Veronica Josefsson, verksamhetsutvecklare, 070-431 39 39, veronica.josefsson@sv.se SV:s kurser och verksamhet utgår ifrån studiecirkelns pedagogik. I studiecirkeln förenas lärande och personlig utveckling, samtidigt som vi ger plats för grundläggande demokratiska värderingar. Grunden är det egna intresset och den fria viljan. Hela gruppen, ledaren och deltagarna, bidrar med sin kunskap, sin nyfikenhet, sina erfarenheter och frågor för att påverka studiecirkelns inriktning och innehåll.

Startdatum:

2026-10-26

Tid:

17:00 - 20:00

Antal tillfällen:

1

Veckodag:

Arrangemangsnr:

108859

Plats:

Studieförbundet Vuxenskolan, Stationsgatan 5D, 57431 Vetlanda

Visa på karta

Kostnadsfri

Har du några frågor?

Kontakta SV Jönköpings län