SOPPKULTURLUNCH -Föreläsning - Camilla Dahlson: Kvinnorna hade en dröm och en röst att kämpa för
Information
En lunch med kultur och en god soppa. Lyssna på en intressant kulturarvs - eller författar föreläsning, se en teater- eller dansföreställning i Kruthuset, efteråt intas en smakrik soppa och kaffe och kaka i Kroatorpet.
Innehåll
De kämpade, drömde och höjde sina röster – men vilka var kvinnorna som förändrade Huskvarna? Möt Gerda Planting-Gyllenbåga och hennes samtida i berättelsen om rösträtt. Camilla berättar om vägen från historisk verklighet till hur det blev en roman i den nya bokserien Drömmen om en röst.
Bra att veta
Biljettpris 185:- förhandsbokning krävs. Ca en vecka innan arrangemanget får du en faktura/kallelse på mejl. Har du valt Klarna som betalningsmetod får du en kallelse. Kallelsen fungerar som biljett. Avanmälan kan göras till och med onsdagen veckan innan. Därefter debiteras kostnaden vid avanmälan. Fullbokat? Mejla till jonkoping@sv.se eller ring oss på 036-19 00 40 för att anmäla dig som reserv.
Frågor
reka.tompa@sv.se, 070-431 39 42 Växel 036-190040 eller jonkoping@sv.se #soppkulturlunch
#SVjkpgfolkbildning
Startdatum:
2027-02-01
Tid:
11:00 - 12:00
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Mån
Arrangemangsnr:
109962
Ort:
Huskvarna
Kommun:
Jönköping
Avdelning:
SV Jönköpings län
185 SEK