Vill du bli högläsare eller läsombud?
Information
Vill du bli högläsare eller läsombud?
Kursinnehåll
Vill du göra en äldre glad? Vill du främja läsningen för personer med intellektuella funktionsnedsättningar? Tycker du om att läsa högt och prata om böcker? Vill du jobba ideellt och göra en insats? Då är denna utbildning perfekt för dig! Utbildningen riktar sig till dig som vill sprida läsglädje och bidra till att fler får ta del av litteraturens värld.
Kursplan
Under en dag lär vi oss hur man läser ihop, inspirerar och med vad man kan få hjälp med från bibliotek och Studieförbundet vuxenskolan.
Studiematerial
MTMs Läsa tillsammans
Cirkelledare
Jessica Karlsson
Bra att veta
Man behöver inte vara jättebra på att läsa. Man får gärna ha en egen funktionsvariation, vi anpassar utbildningstakten. Cirkeln arrangeras i samarbete med Åmåls bibliotek
Anmälningsinformation
Studiecirkeln startar vid 5 anmälda deltagare Om inget datum är utsatt startar kursen så fort vi har tillräckligt många anmälda. Anges datum är detta preliminärt och kan bli fram flyttat om vi behöver få in fler anmälningar. Observera att vi regelrätt inte skickar någon bekräftelse på anmälan via e-post direkt efter anmälan, annat än det autosvar du får om att din anmälan är skickad. Vi skickar kallelse/faktura 1-2 veckor innan kursstart.
För anmälan eller mer information kontakta oss:
Studieförbundet Vuxenskolans kundtjänst 010 - 33 00 900
Vill du bli högläsare eller läsombud? Kursinnehåll Vill du göra en äldre glad? Vill du främja läsningen för personer med intellektuella funktionsnedsättningar? Tycker du om att läsa högt och prata om böcker? Vill du jobba ideellt och göra en insats? Då är denna utbildning perfekt för dig! Kursplan Under en dag lär vi oss hur man läser ihop, inspirerar och med vad man kan få hjälp med från bibliotek och Studieförbundet vuxenskolan. Studiematerial MTMs Läsa tillsammans Cirkelledare Annie Pettersson #FunkiSVäst Bra att veta Man behöver inte vara jättebra på att läsa. Man får gärna ha en egen funktionsvariation, vi anpassar utbildningstakten. Cirkeln arrangeras i samarbete med Biblioteken och Samverket Anmälningsinformation Studiecirkeln startar vid 3 anmälda deltagare Om inget datum är utsatt startar kursen så fort vi har tillräckligt många anmälda. Anges datum är detta preliminärt och kan bli fram flyttat om vi behöver få in fler anmälningar. Observera att vi regelrätt inte skickar någon bekräftelse på anmälan via e-post direkt efter anmälan, annat än det autosvar du får om att din anmälan är skickad. Vi skickar kallelse/faktura 1-2 veckor innan kursstart. För anmälan eller mer information kontakta oss: Studieförbundet Vuxenskolans kundtjänst 010 - 33 00 900
Startdatum:
2026-10-13
Tid:
13:00 - 16:00
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Tis
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
109370
Kostnadsfri