Mjölksyrning av grönsaker - workshop
Information
Intresset för vår mat från jord till bord ökar liksom att leva mer hållbart för himlakroppen jorden och den egna kroppen. Att ta tillvara på råvaror när det är säsong eller finns ett överflöd kan vara en utmaning, då är fermentering en av de bästa och äldsta och därmed mest beprövade metoderna. Frågar du kursledaren Marie – en av de mest lustfyllda också.
KURSINNEHÅLL
Vi lär oss grunderna i att mjölksyra (fermentera) grönsaker med recept från olika håll av världen. Kursen genomförs i lugnt tempo med fokus på praktiskt lärande, gemenskap och kunskap som kan stärka både resurshushållning och matglädje i vardagen.
VIKTIG INFORMATION
Ta gärna med eget förkläde. Kostnad för råvarorna tillkommer (c:a 30-60 kr). Burk tar du med själv (vilken sorts burk får du info om i välkomstbrev i god tid innan kursstart).
Livsmedelsallergier och kosthållningar behöver ske vid anmälan till kursen. Ange detta i meddelandefältet i samband med anmälan.
KURSLEDARE
Marie Söderberg Schalin, brinner för bra livsmedel/mat från jord till bord och för hur enkla metoder kan bidra till både matglädje och resurshushållning i vardagen. Genom studiecirklar och workshops inspirerar hon andra att upptäcka hur roligt, gott och enkelt det kan vara att ta tillvara och förädla livsmedel.
Startdatum:
2026-11-29
Tid:
10:00 - 13:00
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Sön
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
302170
495 SEK