POESI & SKRIVARKURS
Information
INNEHÅLL
POESI & Skrivarkurs
Denna cirkel är till för dig som vill utveckla ditt skrivande i lyrikens värld, framföra och utforska poesiskrivandet med hjälp av olika skrivövningar. Vi kommer att högläsa och bekanta oss med våra mest kända poeter och undersöka deras poesi, samt diskutera och öva på olika sätt att formulera ord och en känsla. Cirkeln innehåller även diktanalys och feedback.
5 tillfällen: Start 3/2,17/3, 31/3,14/4 & 28/4.
FÖRKUNSKAPER
Inga förkunskaper krävs
LEDARE
Tuula Tuulasvuo
MATERIAL
Det sjunkande alfabetet en bok om skrivande, Karin Boye & Nils Ferlin
MEDTAG
Dator eller Ipad att skriva i. Men det går bra med papper och penna.
BETALNING
Betalning sker via klarna när du anmäler dig via hemsidan!
Hos Klarna kan du betala med kort, via faktura eller direkt via din internetbank. Du kan också välja att delbetala. Du avgör själv utifrån dina önskemål och förutsättningar.
Om du har någon rabatt så måste du ringa in och anmäla dig och ange vilken rabatt du är berättigad till.
START
Startar vid angivet datum och fulltecknad grupp
ENKÄT
Du kommer i slutet av kursen att få en webbenkät via mail. Vi är tacksamma om du tar dig tid att svara på webbenkäten. Den ger oss underlag för att förbättra vår verksamhet. Tack på förhand.
VILLKOR
I samband med att du anmäler dig till denna kurs/föreläsning så godkänner du våra anmälningsvillkor och personuppgiftshantering.
LÄS MER HÄR
Startdatum:
2026-02-03
Tid:
18:00 - 20:15
Antal tillfällen:
5
Veckodag:
Tis
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
76884
Plats:
Studieförbundet Vuxenskolan Sala, Kålgårdsgatan 22, 73331 Sala
1 200 SEK