Dragspel
Information
Fotograf: Helena Ulinder
Dragspel Kursinnehåll Har du ett dragspel som du har längtat efter att lära dig att spela på? Nu har du chansen till en grundlig genomgång i liten grupp med en erfaren cirkelledare. Takter, bas-ackord, diskant-melodier,fingersättning, bälgvändning och gehörspelning.
Studiematerial - kostnad tillkommer Boken "Spela dragspel" av Lars Holm. Om du inte redan har den eller kan låna så tillkommer en kostnad på cirka 450 kronor för den.
Cirkelledare Örjan Palmgren hade förmånen att ha Gunnar Holmberg, svensk mästare på dragspel, som lärare i kommunala musikskolan på Orust på 1970-talet och har spelat kontinuerligt sedan dess. Knappdragspel var det han började med men har också spelat pianodragspel och piano. Hans uppmuntrande pedagogik verkar för stärkt självkänsla som förhoppningsvis leder vidare till spelglädje och lekfullhet.
Bra att veta Du behöver ha ditt eget dragspel. Det går bra med både knapp- och piano-dragspel. Kurstillfällena är på tisdag varannan vecka.
Anmälningsinformation Studiecirkeln startar vid 4 anmälda deltagare. Anges datum är detta preliminärt och kan bli framflyttat om vi behöver få in fler anmälningar. Observera att vi regelrätt inte skickar någon bekräftelse på anmälan via e-post direkt efter anmälan, annat än det autosvar du får om att din anmälan är skickad. Vi skickar kallelse/faktura 1-2 veckor innan kursstart. Vad är en studiecirkel? Studiecirkeln har en speciell pedagogisk form. I en studiecirkel träffas deltagare i små grupper för att lära sig något tillsammans. Grunden är det egna intressen och den fria viljan. Hela gruppen, ledaren och deltagarna, bidrar med sin kunskap, sin nyfikenhet, sina erfarenheter och frågor för att påverka inriktning och resultat i studiecirkeln.
Startdatum:
2026-09-29
Tid:
18:30 - 20:45
Antal tillfällen:
6
Veckodag:
Tis
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
108071
1 650 SEK