HIEGKE LIN - Nog var det liv i dom... sist vi kollade

Två personer med lockigt hår och solglasögon dansar under en discokula mot en ljus bakgrund.

Information

Humor, allvar och samiska sanningar!


Föreställningen ”Hïegke lin" är en humoristisk men djupgående scenkonstupplevelse av och med Marika Renhuvud som undersöker vad samisk dans kan vara i relation till jojk. Genom att jojka och dansa personer så levandegörs minnen och säregenheter, men vi får också ta del av föreställningar och fördomar om samer. Berättelsen tar avstamp i de många olika bilder som människor har av samer – från exotiska missförstånd till djupa, inre känslor av identitet och tillhörighet.


HÏegke Lin bygger på en lekfull utforskning av kroppens och rörelsens möjligheter att på samma sätt som jojken förmedla en persons essens. Med hjälp av jojk och rörelse får vi genom både humor och allvar bryta ner stereotyper och ge plats åt sanna berättelser och personliga upplevelser.


"Hïegke lin" – ett sydsamiskt uttryck som närmast kan beskrivas som ”det var liv i dom”. Som att några varit med i en bilolycka och får frågan ”lever dom?”. Om svaret är ”hïegke lin” så menar man att ”jo men det fanns fortfarande lite liv i dom”. Om du frågar din partner, som precis varit och hälsat på sina föräldrar, hur det stod till med dom, så kan svaret bli ”hïegke lin”, som för att på ett mer skämtsamt sätt säga att ”jo men det var då liv i dom i alla fall”. 


”Hïegke lin” påminner oss om att trots alla försök att ständigt minimera den samiska kulturen, är det fortfarande liv i oss. Det påminner om den sarkastiska kommentaren som ofta sägs i sammanhang där samiska rättigheter och kultur diskuteras: "Ja, men det är klart att samerna finns där, vi ser ju dem ibland!" Ett påstående som egentligen döljer en större sanning – att det för majoritetsbefolkningen ofta handlar mer om att visa att "ja, vi tar hand om samerna" än att faktiskt förstå och stödja den samiska kulturen.


Genom föreställningen ”Hïegke lin” vill Marika Renhuvud visa att den samiska kulturen står starkare än någonsin, Hïegke libie – än är det liv i oss!


Om Marika Renhuvud:

Marika Renhuvud är en modern dansare och koreograf från Idre sameby i norra Dalarna, Sverige. Hon är nu bosatt i Funäsdalen, Härjedalen, men hennes arbete tar henne till scener och projekt runt om i världen. Marika är utbildad vid New Education for Contemporary Dance i Härnösand, Balettakademien i Stockholm.


Idé och koncept: Marika Renhuvud

På scen: Marika Renhuvud

Scenografi och visuellt bollplank: Maria Nilsson Waller

Kostym: Marika Renhuvud och Maria Nilssson Waller

Konstnärligt bollplank: Martin Johansson

Samisk konsult: Katarina Blind

Inspelningstekniker - röster: Pernilla Axerup

Producent: Magnus Lundmark


Föreställningen är kostnadsfri men föranmälan krävs då antalet platser i publiken är begränsade.


Föreställningen i Åre arrangeras av Åre bibliotek i samarbete med Studieförbundet Vuxenskolan.

Startdatum:

2026-03-21

Tid:

17:00 - 19:00

Antal tillfällen:

1

Veckodag:

Lör

Arrangemangsnr:

62359

Plats:

SVs lokaler på Järpen bio, Strandvägen 22, 83731 Järpen

Kostnadsfri

Har du några frågor?

Kontakta SV Jämtlands län